Skuteczne sposoby na usunięcie różnego rodzaju plam z tkanin

Porada przedstawia sprawdzone sposoby na usunięcie z tkanin różnych plam, na przykład z wina czerwonego, kawy, oleju, atramentu, trawy czy owoców. Pamiętajmy jednak, że najważniejszą zasadą w usuwaniu wszelkiego rodzaju plam jest pozbywanie się ich jak najszybciej. Stare plamy są dużo trudniejsze, a czasami nawet niemożłiwe do usunięcia.

  • sól, kwasek cytrynowy, ocet, woda utleniona, spirytus, gliceryna, sok z cytryny, kwaśne mleko, boraks, talk, mąka ziemniaczana
1

Plamy z czerwonego wina

Plamy z czerwonego wina sól to najlepszy środek usuwający plamy z czerwonego wina.

Natychmiast po zaplamieniu tkaniny, na przykład obrusu, czerwonym winem, posypujemy plamę sporą ilością soli. Następnie, po dłuższym czasie, polewamy plamę wrzątkiem, do momentu, aż zniknie. Tak przygotowaną tkaninę wrzucamy do pralki i pierzemy jak zwykle.


2

Plamy z kawy

Plamy z kawy sól, kwasek cytrynowy, alkohol bądź woda utleniona - to składniki pomocne w usuwaniu plam z kawy

Plamy z kawy posypujemy solą i płuczemy. Poplamiony kawą jedwab płuczemy w wodzie z kwaskiem cytrynowym lub alkoholem wymieszanym pół na pół z wodą z dodatkiem octu. Spłukujemy wodą z dodatkiem wody utlenionej. Jeśli to nie pomoże - nacieramy materiał żółtkiem zmieszanym z gliceryną i zmywamy spirytusem.


3

Plamy z atramentu i długopisu

Plamy z atramentu i długopisu Sok z cytryny, gruba sól i kwaśne mleko - poradzą sobie z plamami z atramentu.

Plamy z atramentu można wywabić sokiem z cytryny albo posypać grubo solą i lekko zwilżyć wodą, pozostawiając tkaninę na 2-3 godziny. Można też materiał zamoczyć w kwaśnym mleku. Plamy z długopisu zmywamy natomiast spirytusem.


4

Plamy z trawy

Plamy z trawy Zsiadłe mleko i woda utleniona dobre na plamy z trawy.

Usuwamy je, zmywając spirytusem, a następnie wodą; można także wywabiać je zsiadłym mlekiem z dodatkiem wody utlenionej. Po zniknięciu plamy spłukać materiał wodą mydlaną i wysuszyć.


5

Tłuste plamy, na przykład z oleju

Tłuste plamy, na przykład z oleju Tłustym plamom zaradzi sól oraz boraks.

Tłuste plamy natychmiast posypać solą i ostrożnie pocierać czystą szmatką, aby tłuszcz wsiąkł. Sól zmieniać do momentu, aż plama zniknie. Tłuste plamy można też czyścić roztworem boraksu i wody: 25 g boraksu i 1/2 litra wody. Tłuste plamy na jedwabiach i wełnach należy posypać talkiem, po pół godzinie strzepać. Plamy z oleju wycierać watą maczaną w mące ziemniaczanej.


6

Plamy z owoców

Plamy z owoców Na plamy z owoców najlepszy jest spirytus salicylowy bądź zsiadłe mleko.

Plamy z owoców usuwać spirytusem salicylowym. Plamy zestarzałe lekko natłuścić i wystawić na działanie promieni słonecznych. Można nałożyć zsiadłe mleko, pozostawiając na 2-3 godziny. Spłukać zimną wodą.


7

Plamy po przypaleniu żelazkiem

Plamy po przypaleniu żelazkiem Boraks lub piana z białek - dobre na plamy powstałe po przypaleniu tkaniny żelazkiem.

Plamy powstałe na skutek przypalenia żelazkiem, na przykład na obrusach czy bieliźnie pościelowej, należy moczyć w wodzie z boraksem: 2 łyżeczki boraksu na 1 szklankę wody. Można też nałożyć sztywno ubitą pianę z białka z dodatkiem soli. Na koniec spłukać wodą.


8

Plamy z krwi, herbaty, mleka oraz żółte ślady

Tkaniny poplamione krwią namaczamy w bardzo zimnej wodzie, a następnie pierzemy w letniej wodzie z octem. Plamy z herbaty usuwamy sokiem z cytryny i spłukujemy zimną wodą. Tkaniny poplamione mlekiem pierzemy w ciepłej wodzie z mydłem. Natomiast żółte ślady, na przykład na białej bieliźnie, usuwamy, mocząc materiał przez 3-4 godziny w w wodzie z dodatkiem łyżeczki wody utlenionej - na 1 litr wody.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.10.2013

Komentarze