Prosty sposób na zamianę plastikowej piaskownicy w piękną rabatkę lub inkubator ogrodniczy

Dzieci wyrosły, na wnuki się nie zanosi, ale piaskownica plastikowa jak stała w ogrodzie, tak stoi. Można ją wspaniale zaadaptować na inne, jak najbardziej aktualne potrzeby i posadzić w niej wybrane gatunki roślin. Możemy przerobić piaskownicę na rabatę o ustalonym kształcie, w dodatku świetnie zabezpieczoną przed przerastaniem przez chwasty przez ścianki z tworzywa. Można też wykorzystać ją jako rozsadnik pod siewki albo też jako podstawę inkubatora ogrodniczego.

  • Plastikowa piaskownica, ziemia ogrodnicza, piasek, gruby żwir lub tłuczeń, kamienie, drewno, sadzonki roślin lub nasiona, narzędzia ogrodnicze, wiertarka, łopata.
1

Wywierć otwory w dnie piaskownicy – należy użyć dość grubego wiertła, aby woda swobodnie wypływała. Wiercić należy od wewnętrznej strony piaskownicy – w ten sposób dno naszej nowej rabatki będzie gładkie i nie zranimy się o ostre, sterczące krawędzie plastiku kiedy będziemy np. manewrować dłońmi po dnie wypełnionym już podłożem.


2

Ustaw rabatkę w wybranym miejscu albo też umieść w wykopanym w tym celu dołku. Pamiętaj o wypoziomowaniu dna, aby wilgoć równomiernie rozprzestrzeniała się po piaskownicy. Jeśli nie zagłębiasz piaskownicy w ziemi, obłóż jej ścianki z zewnątrz materiałem dekoracyjnym, np. kamieniami czy drewnem (dobrym pomysłem jest palisada drewniana).


3

Wypełnij dno warstwą grubego drenażu, np. tłucznia i warstwą piasku. Nałóż na to żyzną ziemię ogrodniczą.


4

Wysiej nasiona lub obsadź piaskownicę wybranymi gatunkami roślin. Na takiej rabatce najlepiej rosną gatunki niewielkie, płytko korzeniące się lub też siewki czy młode sadzonki.


5

Pamiętaj o utrzymaniu właściwej wilgotności podłoża: aby nie było ani za mokro, ani za sucho; oraz o nieco częstszym nawożeniu posadzonych tam roślin.


6

Jeśli wzdłuż brzegów piaskownicy ustawi się np. kawałki cegieł o takiej samej wysokości i przykryje się konstrukcję szkłem, zyskamy wspaniały inkubator dla gatunków nie znoszących przymrozków i chłodów, np. na rozsadę cukinii czy arbuza.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.07.2013

Komentarze