Prawidłowe sadzenie narcyzów i tulipanów

Nie ma chyba osoby, która nie lubi tulipanów czy narcyzów w ogrodzie. Zwykle wiosną wyczekujemy ich zakwitnięcia. Choć wiele roślin cebulowych zakwita przed nimi, to jednak tulipany przez swą gamę barw i różnorodne kształty bardzo ubarwiają ogród. A, że świetnie komponują się na klombach właśnie z narcyzami to zwykle sadzimy je obok siebie. By jednak cieszyć się nimi wiosną, musimy pomyśleć o wsadzeniu cebul nieco wcześniej.

1

Narcyzy są bardziej wymagające

Narcyzy są bardziej wymagające Tulipany kochają słońce.

Jeżeli chcemy by narcyzy zakwitły nam już w marcu to ich cebule musimy wysadzić już w sierpniu poprzedniego roku. Nie zdziwmy się jednak, że w pierwszym roku po posadzeniu cebul, nasze kwiaty nie będą jeszcze okazałe. Narcyzy najpiękniej kwitną dopiero po 2 – 3 latach od posadzenia cebul. Jeżeli będziemy je traktować tylko jako ozdobę naszego ogrodu to w tym samym miejscu mogą pozostać przez kolejnych 10 lat. Jeśli natomiast mamy w planach ścinanie ich do wazonu to koniecznie po około 4 a najpóźniej 5 latach powinniśmy wykopać je i przesadzić w inne miejsce. Aby uzyskać na klombach efektowne grupy roślin, to w momencie sadzenia warto do każdego otworu włożyć po 3-4 cebulki. Cebule narcyzów miniaturek sadzimy na głębokości 9 cm a wysokich odmian na głębokości ok. 12-15 cm.


2

Tulipany kochają słońce

Cebule tulipanów wsadzamy nieco później do gruntu bo dopiero we wrześniu lub październiku. Tulipany lubią ziemię przepuszczalną i próchniczą. Ponadto kochają słońce. Przed posadzeniem cebulek do ziemi na głębokość odpowiadającą wysokości 3 cebul, warto podłoże zasilić wolno działającym nawozem mineralnym w proporcjach 50g/m2. Aby nie mieć kłopotów z wydobywaniem cebul po przekwitnięciu kwiatów, praktycznie jest sadzić je w plastikowych ażurowych pojemnikach. Cebule tulipanów możemy pozostawić w gruncie, w tym samym miejscu na rok lub dwa. Pozostawienie na dłużej sprawi, że kwiaty będą coraz mniejsze.


3

Zakup kontrolowany

Kupując w sklepach cebule roślin zwracajmy uwagę na ich wygląd i rozmiar. Jeśli to możliwe to kupujmy je w sklepach ogrodniczych a nie w marketach na kilogramy. Przy zakupie wybierajmy najdorodniejsze cebulki. Zwróćmy uwagę by nie miały pęknięć, skaz oraz by nie były pozbawione okalającej je łuski. Nie powinny też być zwiędnięte. A najgorsze co może się zdarzyć to pleśń. Takich nie bierzmy nawet do ręki. Unikajmy też cebulek z pokazującymi się już łodyżkami.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.07.2013

Komentarze