Pędraki to zagrożenie dla trawnika, jak je zwalczać?
Pędraki, to nazwa ogólna wszystkich larw chrabąszczy, którie są dość liczną gupą owadów występującą na terenie polski. Najbardziej znane to: Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha), Chrabąszcz kasztanowiec (Melolontha hipocastani), Guniak czerwczyk (Amphimalion solstitiale), Ogrodnica niszczylistka (Phylloptha horticola). Pędraki tych najczęściej spotykanych chrabąszczy są jedną z przyczyn zamierania całych połaci trawnika.
Zapobieganie
Podstawą ochrony jest kontrola populacji, jest ona trudna ponieważ chrabąszcze mają długi cykl rozwojowy, od trzech do sześciu lat. W stanie larwalnym przebywają w glebie i wyrządzają spore szkody żerując na korzeniach roślin głównie traw w pierwszym i drugim roku a w następnych latach również na korzeniach innych roślin. Natomiast osobniki dorosłe odżywiają się liśćmi i igłami drzew trwa to ok. 6 tygodni, po czym samice zakopują się w podłożu i składają jaja. Co kilka lat mamy masowe wyloy osobników dorosłych tzw. Rójki i masowe składanie jaj w podłożu.
Główne sposoby ochrony, kontroli i pozbycia się szkodnika polegają na walce biologicznej i chemicznej. Zewzględu na środowisko bardziej wskazane są środki naturalne.
Pierwsze co należy zrobić to zadbać o naturalnych wrogów.
Należą do nich wszelkie biegaczowate, nicienie, ryjówki, jeże, krukowate i oczywiście kret. Na samą myśl o krecie miłośnicy trawnków dostają palpitacji. Co można zrobić skoro pędraki są krecim przysmakiem? Pozbądźmy się pędraków a nie będziemy mieli Kreta w ogrodzie
W całym obejściu roztawiamy w zacisznych miejscach domki dla owadów, ptaków i ssków owadożernych.
Drugie co powinniśmy zrobić to zadbać o trawnik.
Regularne wertykulacje, nawożenie i odpowiednie do warunków nawadnianie zagęszczą murawę a to utrudnia chrabąszczom poruszanie się i składanie jaj. Larwy rozwijają się przede wszystkim w luźnej próchniczej i słabo zadarnionej glebie.
Zwalczanie
Najlepszym naturalnym środkiem zwalczającym pędraki są pasożytnicze nicienie entomofilne (heterohabditis) i (steinernema). Nitkowate obłe robaki występujące pod powierzchnią gleby, ciało swojego żywiciela wykorzystują w celach prokreacyjnych uprzednio uśmiercając larwę przy pomocy współpracujących z nicieniem bakteri. Jest to doskonała forma kontroli bez większego wpływu na życie biologiczne gleby. Preparaty nicieniowe można zamówić w centrach ogrodniczych lub w firmach zajmujących się ich rozpowszechnianiem. Preparaty te są bezpieczne i łatwe do rozprowadzenia w glebie, a zastosowane zgodnie z zaleceniami producenta są niezwykle skuteczne. Nicienie najlepiej wykorzystać w lipcu i sierpniu ponieważ w tym terminie zniszczymy również larwy z tegorocznego wylęgu. Przy zastosowaniu tych preparatów należy dokładnie przestrzegać procedur przechowywania i rozprowadzania w glebie. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura i wilgotność gleby. Nicienie które kupujemy są w stanie hibernacji, temperatura i wilgotność decyduje o ich obudzeniu, żywotności i aktywności.
Co dwa lata powinno się odnawiać populacje nicieni.
Porady
Są dwa sposoby na wprowadzenie nicieni do gleby. Można to zrobić opryskiwaczem lub konewką.
W 5-10 litrach letniej wody rozprowadzamy odpowiednią ilość preparatu i opryskujemy opryskiwaczem bez filtrów, zbiornikiem należy często potrząsać. Ciśnienie nie może przekraczać pięciu atmosfer a otwory w rozpylaczach 0,5 mm. Jeśli nie posiadamy opryskiwacza możemy wykorzystać do rozprowadzenia konewkę. Jest to sposób mniej precyzyjny i bardziej pracochłonny ale równie skuteczny co opryskiwacz.
Dodaj komentarz