Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie od dewelopera

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania zwracamy uwagę na ogół w pierwszej kolejności na cenę, lokalizację oraz opinię o deweloperze. Jednak to nie jedyne ważne czynniki, którymi powinniśmy sugerować się kupując swoje wymarzone gniazdko. Poniżej przedstawię kilka rzeczy, które są istotne, ale często pomijane przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu własnego M.

1

Materiały, z których powstał budynek

Materiały, z których powstał budynek

Sprawa kluczowa i często pomijana przez kupującego. Jeśli kompletnie nie znamy się na kwestiach budowlanych, radzę poczytać o różnych materiałach i producentach- wtedy nie damy wmówić sobie, że to, z czego zbudowano nasze przyszłe mieszkanie ma najlepszą jakość. Nie wierzmy też ślepo w opisy na stronach inwestycji, gdzie roi się od haseł typu " do budowy użyto najlepszych materiałów" bez podania ich nazw, zawsze pytajmy o konkrety. Bez wiedzy na ten temat możemy bardzo niemiło rozczarować się już po wprowadzeniu do mieszkania- koszty utrzymania lokalu w okresie grzewczym przy kiepsko zaizolowanych ścianach i nieszczelnych oknach mogą być spore, a zalewane garaże podziemne czy w gorszym przypadku mieszkania to wbrew pozorom wcale nie rzadki przypadek.


2

Na której kondygnacji znajduje się mieszkanie

To kolejna ważna sprawa, którą łatwo pominąć- raczej każdy wie, że mieszkanie na parterze nie jest dobrym pomysłem (chociaż to zależy od naszej sytuacji, o czym za chwilę), ale często nie zastanawiamy się, co w konkretnej lokalizacji oznacza mieszkanie na I, II czy X piętrze. Czasami decydujemy się na analogiczne mieszkanie znajdujące się na każdym innym piętrze niż parter, a tak na prawdę nie zastanawiamy się, co to w praktyce oznacza. Potem może okazać się, że widok z okien wychodzi na inne bloki, a gdybyśmy wybrali 2 piętra wyżej, nie byłoby takiego problemu. Podobnie ma się rzecz z hałasem- inaczej odczuwamy go na niższych kondygnacjach a inaczej na wyższych. Jeśli chodzi o naświetlenie, to lepsze zawsze otrzymamy decydując się na wyższą kondygnację.
Przy wyborze piętra, na którym chcemy mieszkać, weźmy też pod uwagę to, jak nasza sytuacja życiowa będzie się zmieniać. W polskich realiach kupujemy mieszkanie na kilkadziesiąt lat, więc warto przewidzieć to, że nie zawsze będziemy poruszać się równie sprawnie. Jest to szczególnie istotne, kiedy decydujemy się na zakup mieszkania w budynku bez windy- czy codzienne wychodzenie na 3. piętro okaże się możliwe kiedy zaczniemy się starzeć albo w chwili pojawienia się dzieci? Czy nie lepiej jest wybrać w takiej sytuacji mieszkanie na niższej kondygnacji albo nawet na parterze? Na ogół takie mieszkania posiadają spore tarasy lub ogródki, co jest dodatkowym atutem.


3

Wizualiacje a rzeczywistość

Człowiek kupuje oczami. Widząc piękny rendering często bierzemy go za faktyczny obraz naszego przyszłego mieszkania. To spory błąd. Wizualizacja to nic innego jak reklama. Ma nas zachęcić do kupna, sprzedaje ideę, a nie rzeczywistość. Jeśli chcecie zobaczyć, jak to działa, znajdź w internecie wizualizacje Złotej 44 i zdjęcia już wybudowanego apartamentowca. Komentarz zbędny.


4

Strony świata

Każdy w teorii wie, że najbardziej pożądaną ekspozycją jest ekspozycja południowa. Jednak nie zawsze możemy kupić mieszkanie z oknami wychodzącymi na tę stronę świata. Wtedy należy zdecydować się albo na stronę wschodnią, albo na zachodnią (omawiam przypadek małych 1-2 pokojowych mieszkań, gdzie okna na ogół wychodzą tylko na jedną stronę). Tutaj wybór zależy od naszych preferencji- niektórzy ludzie lubią budzić się dzięki wpadającemu do pokoju słońcu, inni wolą łapać promienie popołudniami . Ja zdecydowałabym się w takim przypadku na ekspozycję zachodnią- po pracy mogę skorzystać z naturalnego światła, co szczególnie jesienią i zimą jest bardzo przyjemne. Obradzam natomiast kupno kawalerki z oknami skierowanymi na północ- gwarantujemy sobie takim wyborem półmrok i uczucie zimna. Skutkuje to nie tylko gorszym nastrojem (światło słoneczne odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu człowieka w dobrej kondycji psychicznej), ale i wyższymi rachunkami za prąd, bo częściej używamy sztucznego oświetlenia.
Przy wyborze mieszkania weźmy też poprawkę na to, co dzieje się wokół- w jakiej odległości znajdują się, bądź są planowane inne obiekty, czy przebiega ruchliwa ulica lub tory kolejowe, czy wreszcie jest możliwość wybrania mieszkania z widokiem na zieleń. Dopiero te wszystkie elementy decydują o atrakcyjności mieszkania


5

Projekt mieszkania

Szukając mieszkania na stronach inwestycji wpisujemy jego metraż, cenę i ilość pokoi. Otrzymujemy kilka propozycji i często nie zerkamy na inne niż te, które system automatycznie dla nas odnalazł. To błąd. Z doświadczenia wiem, że np. mieszkanie o powierzchni 40m2 (2 pokoje z aneksem kuchennym) bywa gorsze niż 35m2 (pokój z oddzielną kuchnią).
Powód jest trywialny- zły projekt tego pierwszego. Czasami po przeanalizowaniu okazuje się, że te dodatkowe metry nigdy nie będą wykorzystane w pełni np. ze względu na nietypowy kształt pokoi. O ile w wypadku dużego mieszkania rzut salonu połączonego z kuchnią w kształcie trapezu jest akceptowalny i daje ciekawe możliwości do aranżacji, to podobny układ w garsonierze może okazać się nieznośny. Już podczas wprowadzania się doświadczymy problemu z chociażby kupnem mebli. Do nietypowej kuchni/ aneksu kuchennego musimy wybrać droższe meble na wymiar, bo nic typowego się nie zmieści. Kolejne problemy pojawią się podczas użytkowania- jeśli nie przemyślimy projektu wnętrza, taki kształt pomieszczeń może okazać się zupełnie nieergonomiczny. Warto zwrócić też uwagę na to, czy radosna twórczość projektanta nie zaowocowała kuchnią bez okna (tak, takie rzeczy jeszcze się zdarzają), sypialnią bez możliwości wstawienia dwuosobowego łózka czy układem pomieszczeń w formie amfilady. Kolejną kwestią jest przechowywanie- jak wcześniej pisałam na wizualizacjach wszystko wygląda cudownie- ale czy gdzieś przewidziano miejsce na szafę? Piękne, otwierające się na salon i kuchnię hole wejściowe świetnie prezentują się w czasopismach wnętrzarskich, ale czy nie warto zrezygnować z tego rozwiązania (i czy to możliwe, jeśli kwestia ta dotyczy kawalerki), na rzecz szafy w zabudowie lub garderoby?
Poza tym warto sprawdzić faktyczne wymiary pomieszczeń i zestawić je z meblami, jakie mają się w nich znaleźć. Czy na pewno nasza wymarzona trzyosobowa sofa i kino domowe są dobrym pomysłem w tej konkretnej przestrzeni? Czy to, że na rzucie widzimy w sypialni łoże małżeńskie i szafę oznacza, że będzie się dało z obydwu rzeczy wygodnie korzystać? Bądźmy więc elastyczni- nawet jeśli zlecimy zaprojektowanie wnętrza i wymyślimy sobie rozwiązania rodem z hollywoodzkiej willi, architekt nie jest cudotwórcą i nie powiększy nam magicznie mieszkania, żeby te założenia pomieścić. Mniej oznacza więcej i warto o tym pamiętać.


6

Przewietrzanie

Na koniec kwestia bardzo ważna, ale często pomijana- przewietrzanie. Oznacza to, że nasze mieszkanie ma okna po 2 stronach świata, co pozwala stworzyć przeciąg i dobrze je przewietrzyć. Kupując mieszkanie 1-2 pokojowe na ogół nie mamy możliwości kupna mieszkania przewietrzanego, ale warto poszukać, bo i takie oferty się znajdą. W przypadku mieszkań większych nie ma możliwości kupienia lokalu z oknami wychodzącymi tylko na jedną stronę świata, więc tutaj automatycznie nie musimy się przejmować. Jest to bardzo ważny element wpływający na komfort mieszkania, doceniany na ogól dopiero podczas upałów, gdzie mieszkanie nieprzewietrzane potrafi zamienić się w szklarnię. Warto o tym pamiętać.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.05.2015

Komentarze

Wyjątkowo rozwinięte kompendium. Sporo nowych wiadomości.
ja bym jeszcze dodała do powyższych porad akapit o dobrym montażu, czy to drzwi czy okien. Bo nawet jeśli mamy stolarkę za niezłe pieniądze, to zły montaż sprawi, że to wszystko pójdzie na marne. Wiem z doświadczenia.