Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania na sprzedaż?

Kupując mieszkanie należy zobaczyć co najmniej kilka lokali mieszkalnych spełniających nasze oczekiwania, aby zadecydować o zakupie jednego z nich. Nie można podejmować decyzji pochopnie, ponieważ zakup mieszkania pociąga za sobą przecież wysokie koszty. Nie ma tu miejsca na pomyłki i niedopatrzenia. Warto wiedzieć, na co właściwie powinniśmy zwracać uwagę przy oglądaniu mieszkań na sprzedaż.

1

Lokalizacja

Lokalizacja

Już w trakcie wybierania ofert sprzedaży mieszkań powinniśmy zwrócić uwagę na ich lokalizację i wybrać osiedla w mieście, które nas interesują. Zaoszczędzimy dzięki temu sporo czasu. Udając się na miejsce, sprawdźmy najbliższe otoczenie lokalu mieszkalnego. Jak wygląda podwórko, czy w pobliżu są sklepy, apteka, przystanek komunikacji miejskiej, czy przychodnia lekarska i szkoła. Infrastruktura tego rodzaju będzie dodatkowym atutem mieszkania. Następnie, trzeba skontrolować, czy w bloku jest domofon i czy drzwi są zamknięte. Czysta klatka to kolejny ważny element oględzin mieszkania. Większą popularnością wśród kupujących cieszą się mieszkania w niskich blokach, niż w wielopiętrowych wieżowcach, ale to już kwestia gustu. Bardziej liczy się kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie. Pamiętajmy, że niejednokrotnie będziemy musieli wchodzić np. na czwarte piętro z dużymi zakupami.


2

Rozkład mieszkania

Funkcjonalny, wygodny rozkład mieszkania, brak pokoi i pomieszczeń przechodnich, to zaleta lokalu. Pokoje powinny posiadać niezależne drzwi, być ustawne i dobrze doświetlone.


3

Stan mieszkania

Stan mieszkania

Ogólnie rzecz ujmując, warto przyjrzeć się standardowi wykończenia wnętrza: czy na ścianach są tapety, czy może gipsówki, które łatwo można pomalować na dowolny kolor. Czy sufity są podwieszane, czy na ścianach znajdują się dobrej jakości kafelki, w jakim standardzie wykonana jest stolarka okienna i drzwiowa. Trzeba sprawdzić, czy w mieszkaniu pozostają jakieś stałe elementy wyposażenia, np. meble w zabudowie kuchennej, szafy przesuwne itp. Jeśli sprzedający oferuje mieszkanie z wyposażeniem, należy zapytać, czy będzie ono dodatkowo płatne, czy znajduje się już w cenie mieszkania.


4

Instalacja

Jeśli nie znamy się na instalacji wodnej lub elektrycznej, poprośmy znajomych o pomoc. Być może ktoś zna się na czymś takim i będzie potrafił ocenić, czy instalacja w oglądanym mieszkaniu jest nowa, czy nadaje się już tylko do wymiany. Warto przy tym zwrócić uwagę na kaloryfery – czy są nowe, czy stare, czy wymagają wymiany itp.


5

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania

To pytanie powinno paść podczas oglądania mieszkania. Nie wierzmy na słowo właścicielowi, który może chcieć zaniżyć czynsz i inne koszty utrzymania, tylko po to, aby sprzedać mieszkanie. Poprośmy o pokazanie ostatnich rachunków, chociażby za czynsz.


6

Okna

Okna

Zorientowanie okien na strony świata nie może ujść naszej uwadze. Jeśli okna będą wychodziły na południe, mieszkanie będzie słoneczne, ale za to latem będzie w nim bardzo gorąco.
Najlepiej na oglądanie mieszkania umówić się w ciągu dnia, a nie wieczorem. Kiedy jest widmo, łatwiej dostrzec ewentualne usterki w mieszkaniu i ocenić okolicę budynku, w którym lokal mieszkalny się znajduje.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.10.2013

Komentarze

Warto też zwrócić uwagę na to czy klatki schodowe oraz korytarze w piwnicach są przestronne. Obecnie deweloperzy oszczędzają miejsce i często powstają mikroskopijne klatki na których nie ma miejsca na postawienie wózka dla dzieci albo mamy do czynienia z wąskimi korytarzami w piwnicach i trudno wprowadzić rower. Należy też zwrócić uwagę czy jest wystarczająca liczba miejsc parkingowych.