Na co zwrócić uwagę kupując inwestując w mieszkanie na wynajem?

Inwestowanie w mieszkania na wynajem staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Powszechne staje się wynajmowanie mieszkań na doby, jako alternatywa dla hoteli. Ten trend zwiększa przychody wynajmujących mieszkania. Jednocześnie wciąż jest duży popyt na tradycyjny, długoterminowy wynajem. Popyt na wynajem mieszkań przewyższa podaż, zatem czynsze są atrakcyjne dla właścicieli mieszkań, co oczywiście pozytywnie wpływa na zwrot z inwestycji.

1

Czy tylko zamożne osoby mogą inwestować w mieszkania?

Czy tylko zamożne osoby mogą inwestować w mieszkania?

Żeby zainwestować w mieszkanie do wynajęcia niezbędny jest z pewnością pewien zasób gotówki. Jednak może się okazać, iż jest on mniejszy niż wydaje się większości osób. Można go określić na 20-30% wartości mieszkania, niezbędne do wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Inwestowanie można także zacząć od taniego mieszkania o małym metrażu lub nawet kawalerki w starym budownictwie. Poza tym ogromna większość osób inwestujących w wynajem mieszkań finansuje zakup kredytem hipotecznym, zaciąganym często nawet na 20-30 lat.


2

Mieszkanie ma zarabiać

Opłacalność inwestycji zależy od kosztu nabycia lokalu oraz od przychodu z wynajmu, który wygeneruje mieszkanie. Ważne jest zatem, aby kupić możliwie najtańszy lokal w takiej lokalizacji, która będzie cieszyła się dużą popularnością wśród wynajmujących. Warto rozważyć zakup mieszania w okolicy uczelni wyższych (z nastawieniem na studentów), w okolicy centrum (z myślą o wynajmie krótkoterminowym) lub blisko dzielnic, gdzie jest dużo miejsc pracy. Paradoksalnie, nie należy się kierować własnym gustem w kwestii wyboru mieszkania. Należy wczuć się w potrzeby potencjalnych wynajmujących.


3

Jak duże mieszkanie wybrać?

Na pewno należy unikać wszelkie mieszkania z pokojami przechodnimi i rozległymi korytarzami. Warto zastanowić się nad zakupem kawalerki - na te mieszkania jest spory popyt, także łatwiej jest się dogadać z jedną osobą wynajmującą, niż na przykład trzema studentami. Poza kawalerkami najpopularniejsze są mieszkania dwu- lub trzypokojowe o stosunkowo niedużym metrażu.


4

Rynek wtórny, czy zakup od dewelopera?

Rynek wtórny ma wiele zalet, łatwiej jest znaleźć mieszkanie w lepszej lokalizacji. Mieszkania z rynku wtórnego są dodatkowo już wykończone, więc szybciej można zacząć je wynajmować. Z drugiej strony należy pamiętać, że mieszkanie jest inwestycją długoterminową. Zatem zakup od dewelopera i wykończenie zgodnie z potrzebami wynajmujących w długim okresie może okazać się korzystniejsze. Tym bardzie, że oferta developerów jest aktualnie bardzo szeroka, jako przykład można podać developera SGI, który aktualnie ma ciekawą ofertę.


5

Na co uważać i jakie są ryzyka?

Przede wszystkim należy uwzględnić wszystkie koszty związane z zakupem. Do ceny mieszkania należy doliczyć koszt notariusza, opłata z tytułu wpisu do hipoteki, odpisu księgi wieczystej oraz podatek. Mieszkanie też trzeba ubezpieczyć, dokonywać regularnych remontów i opłacać czynsz. Inwestowanie w nieruchomości nie jest także pozbawione ryzyka. Możemy trafić na nieuczciwych wynajmujących, którzy będą zalegali z czynszem lub nie będą płacili wcale. Mieszkanie nie będzie także wynajęte przez 100% czasu, wynajmujący będą się zmieniać, co wiąże się z opłatą dla agencji pośrednictwa nieruchomości (jeżeli samodzielnie nie chcemy szukać najemców). Istnieje też ryzyko przyśpieszonego zużycia mieszkania lub jego dewastacji. Należy zatem założyć, iż po kilku latach niezbędny będzie mniejszy lub większy remont mieszkania.


6

Czy zatem warto inwestować w nieruchomości?

Przez ostatnie 20 lat ceny mieszkań rosły praktycznie nieprzerwanie. Dodatkowo inwestycje w lokaty przynoszą minimalne stopy zwrotu, natomiast inwestycje w akcje wiążą się z dużym ryzykiem. Podsumowując - inwestycja w wynajem nieruchomości wciąż się opłaca.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.03.2018

Komentarze