Masz dość płytek? Pomaluj łazienkę

Łączenie farby i płytek w łazience zdobywa coraz większą popularność. Taki miks zwiększa możliwości aranżacji, a przy okazji obniża koszty remontu. Obawy przed stosowaniem farby do łazienki są nieuzasadnione, ponieważ produkty przeznaczone do malowania ścian w tym wnętrzu wzbogacone o składniki, dzięki którym skutecznie opierają się działaniu wilgoci.

1

Farby łazienkowe są przede wszystkim odporne na wilgoć i hydrofobowe. Oznacza to, ze nie szkodzi im kontakt z parą wodą, a dodatkowo „odpychają” cząsteczki wody i płynnych zabrudzeń, co pozwala zachować powłokę w dobrym stanie. Producenci farb przeznaczonych do łazienki wzbogacają je także o składniki grzybo- i bakteriobójcze. Ciepłe i wilgotne mikrośrodowisko łazienki sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, więc farba powinna minimalizować ryzyko ich powstawania. Wybierając farbę do łazienki warto pamiętać również o tym, by była odporna na zmywanie i szorowanie, dzięki czemu usuwanie ewentualnych plam nie powinno zmienić wyglądu ścian.
Mimo licznych zalet, farba do malowania łazienki nie sprawdzi się w całym pomieszczeniu. Wyjątkiem jest tak zwana strefa mokra, a więc przestrzenie znajdujące się w obrębie prysznica, wanny i umywalki. Ściany w tych miejscach są narażone na bezpośredni i kontakt z dużymi ilościami wody, która je zachlapuje lub po nich spływa. Nawet najlepsza, wodoodporna farba nie przetrwa zbyt długo w takich warunkach, dlatego strefa mokra łazienki jest zarezerwowana dla płytek.


2

Dlaczego warto pomalować łazienkę?

Po pierwsze: koszty – ułożenie płytek wyłącznie w strefie mokrej i zastosowanie farby łazienkowej na pozostałych ścianach to rozwiązanie znacznie tańsze niż skorzystanie wyłącznie z ceramiki.
Po drugie: czas – pokrycie płytkami całej powierzchni łazienki zajmuje co najmniej kilka dni. Jeśli natomiast zdecydujesz się na płytki tylko w jej części, a resztę ścian pomalujesz farbą, czas wykończenia będzie znacznie krótszy.
Po trzecie: prostota – układanie płytek trzeba powierzyć fachowcowi, ale malowanie możesz przeprowadzić samodzielnie i z pomocą podstawowych narzędzi.


3

Jaka farba do łazienki będzie najlepsza?

Wyróżniamy trzy typy farb przeznaczonych do malowania łazienki. Łączy je dodatek żywic, które zapewniają emalii odporność na wilgoć. Dzielą specyficzne właściwości wynikające między innymi z obecności dodatkowych składników.
Farby akrylowe należą do grupy najczęściej wybieranych produktów do malowania łazienki. Bazują na żywicy akrylowej, a do łazienki warto wybrać emalię posiadającą właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Farby do łazienki tego typu są łatwo dostępne, ekonomiczne, trwałe i nadają się do zmywania. Z ich pomocą pokryć można nie tylko ściany, ale też beton czy nieotynkowaną cegłę.
Kolejną kategorią produktów polecanych do łazienki są farby lateksowe. Zawierają więcej żywicy od farb akrylowych, dzięki czemu są od nich trwalsze. W ich składzie znajduje się również kauczuk, dzięki czemu sprawdzają się świetnie na powierzchniach uprzednio pomalowanych inną farbą. Emalie lateksowe zapewniają świetne krycie, dobrze znoszą szorowanie , szybko schną i nie blakną pod wpływem promieni słonecznych, co ma znaczenie w przypadku łazienek z oknem. Podobnie jak ich akrylowe odpowiedniki, farby lateksowe nadają się do użytku nie tylko na tynku, ale też cegle i betonie, a także na płytach kartonowo-gipsowych i płytach MDF.
Największą trwałością charakteryzują się farby ceramiczne. Zawierają nie tylko wspomniane już żywice, ale również cząsteczki ceramiczne, dzięki czemu nałożone na ścianę tworzą twardą i odporną powłokę, która skutecznie opiera się wilgoci czy szorowaniu i zmywaniu. Ściana wykończona produktami tego typu jest idealnie gładka, co utrudnia osadzanie się brudu i kurzu na ich powierzchni. Można je nakładać również na ściany z drobnymi skazami, ponieważ ich skład umożliwia ich niwelowanie i wygładzenie powierzchni. Wśród polecanych farb do łazienki znajdują się farby Magnat Ceramic, które zapewniają trwałe kolory odporne na intensywną eksploatację, w tym szorowanie na mokro.


4

Malowanie ścian w łazience – o czym warto pamiętać?

Malowanie ścian w łazience przebiega podobnie, jak w innych pomieszczeniach, ale warto mieć na uwadze kilka kwestii specyficznych dla tego pomieszczenia. W łazience znajduje się sporo podłączeń i zaworów, które w trakcie malowania mogą się zabrudzić. Przed rozpoczęciem renowacji warto więc je zabezpieczyć, a najlepiej odkręcić, o ile ich konstrukcja na to pozwala. Jeśli malujemy łazienkę już urządzoną, nie usuniemy z niej również ceramiki, która także musi zostać odpowiedni zabezpieczona przed zachlapaniem. Nie inaczej jest w przypadku wyłożonej płytkami podłogi.
Ściany po wstępnym czyszczeniu warto zabezpieczyć preparatem przeciwgrzybicznym. To szczególnie ważne, jeśli malowanie ma służyć między innymi temu, by zamaskować ślady po pleśni czy grzybach, które już się pojawiły. Nie mniej takie zabezpieczenie ścian warto rozważyć w każdej łazience, zwłaszcza gdy mowa o pierwszym malowaniu. Po nałożeniu preparatu grzybobójczego warto odczekać dobę, zanim przystąpimy do właściwego malowania . Jeśli nadal nie wiesz, która emalia będzie najlepsza, sprawdź farby łazienkowe od dekoratorium.pl.
Podczas malowania łazienki niezwykle ważna jest wentylacja. Pomieszczenia te często są pozbawione okien, co utrudnia schnięcie, dlatego trzeba zadbać o dobry przepływ powietrza w innych pomieszczeniach i pozostawić drzwi łazienkowe otwarte lub przynajmniej uchylone.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.06.2021

Komentarze