Lilia drzewiasta - olbrzymie lilie rodem z Azji

Lilie przeżywają obecnie swój renesans i są coraz chętniej wybierane zarówno przez początkujących jak i doświadczonych ogrodników. Różnorodność odmian sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto wiedzieć o liliach drzewiastych? Jak je uprawiać?

1

Skąd pochodzą lilie drzewiaste?

Skąd pochodzą lilie drzewiaste?

Najpiękniejsze i najbardziej okazałe lilie to orientalne odmiany. Niestety - z uwagi na swoje pochodzenie nie są odporne na działanie niskich temperatur. To właśnie stanowiło główną motywację hodowców, którzy pracowali nad uzyskaniem bardziej odpornych na chłód odmian.Zwieńczeniem ich prac było wytworzenie mieszańców międzygatunkowych, w tym w postaci lilii drzewiastych. Powstały dzięki połączeniu pochodzących z Azji lilii orientalnych oraz trąbkowych.


2

Czemu lilia drzewiasta zawdzięcza swą nazwę?

Drzewiaste odmiany lilii tak jak pozostała większość wyróżniają się pojedynczym, grubym pędem oraz wąskimi liśćmi. W przypadku omawianych odmian łodyga może osiągać od 150 do 250 cm - i tu właśnie należy upatrywać genezy nazwy tych lilii.Czas kwitnienia przypada od lipca do września zachwycając bujnymi kwiatostanami. Zdecydowana większość odmian drzewiastych emituje przyjemny i intensywny zapach. Kolejny wyróżniający je aspekt dotyczy okazałych i barwnych pylników.


3

Sadzenie - cebulki lilii drzewiastej

Należy zacząć od tego, że w pierwszej kolejności należy zadbać o dobrej jakości cebulki lilii drzewiastych, które znaleźć można tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/lilia-drzewiasta/. Takie podejście pozwoli na wyhodowanie zdrowych i dorodnych lilii drzewiastych.Do sadzenia lilii drzewiastej można przystąpić w dwóch okresach w ciągu roku - wiosną oraz jesienią. W pierwszym przypadku zaleca się zająć sadzeniem cebulek lilii drzewiastych na przełomie kwietnia i maja, z kolei jesienią - między wrześniem a październikiem. Wynika to stąd, aby cebulki nie były narażone na działanie przymrozków.W pierwszej kolejności zaleca się usunięcie chwastów i przekopanie podłoża. Dobrym krokiem będzie także wymieszanie ziemi z torfem lub kompostem.Po wykopaniu dołków o głębokości odpowiadającej trzem średnicom cebul należy umieścić je w podłożu, przykryć ziemią i obficie podlać. Sugerowane odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić ok. 50-70 cm. Warto wybierać te dorodne i zdrowe cebule ze sprawdzonego źródła.


4

Jak pielęgnować lilie drzewiaste?

Dostojny i okazały wygląd lilii może powodować mylne wrażenie, że uprawa lilii należy do pracochłonnych zajęć. Nic jednak bardziej mylnego! Kluczem jest tutaj jedynie systematyczne nawożenie - raz w miesiącu warto wesprzeć roślinę mineralnego nawozu wieloskładnikowe. Lilie drzewiaste mają bowiem spore zapotrzebowanie pokarmowe.Równie istotne jest regularne podlewanie w okresach przedłużającej się suszy oraz odchwaszczanie. Należy przy tym pamiętać, aby podczas nawadniania nie dopuszczać do zalewania liści - może to bowiem doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Strumień wody powinien być skierowany bezpośrednio na podłoże.Poza walorami estetycznymi do zalet tych liili drzewiastej należy również to, że jest ona rośliną wieloletnią. Kwiatów należy spodziewać się z reguły w drugim roku uprawy. Po około 6-ciu latach zaleca się przesadzenie lilii, aby dostarczyć jej pełni składników odżywczych. W przeciwnym razie kwiaty będą coraz mniej okazałe i słabsze.Aby zapobiec przechylaniu się łodyg można sięgnąć po specjalne podpory.


5

Warte uwagi odmiany lilii drzewiastej

Teraz, kiedy wiesz już jak najlepiej zadbać o lilie drzewiaste oraz jak wygląda uprawa - poznaj popularne i okazałe odmiany lilii drzewiastej.To zestawienie otwiera Pretty Woman - wyróżnia się okazałymi białymi kwiatami oraz wysoką łodygą, która może osiągnąć nawet 200 cm wysokości.Na szczególnę uwagę zasługuje również Purple Prince za sprawą wyjątkowych fioletowych kwiatów.Kolejna propozycja to Miss Feya, która zachwyca czerwonymi, nakrapianymi kwiatami w fazie kwitnienia. Kwiatostany Mr Job zwracają uwagę dwubarwne żółto-czerwoną barwą.Miss Lily z kolei przypomina wyglądem małe drzewko, dzięki czemu można z niej komponować oryginalne żywopłoty. Red Morning zwraca zaś uwagę bordowo-morelowym kolorem płatków.Jeżeli zależy Ci na tym, aby wprowadzić do swojego ogrodu powiew elegancji - zasadzenie lilii drzewiastych będzie dobrym posunięciem. Poza okazałymi kwiatami będziesz mógł także cieszyć się ich pięknym zapachem.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.03.2022

Komentarze