Krok po kroku wybieramy projekt domu. O czym musi pamiętać inwestor mierzący się z budową domu?

Budowa własnego domu to kluczowe przedsięwzięcie dla każdego inwestora, zazwyczaj podejmowane raz w życiu. Powodzenie tej inwestycji zależy od wielu kluczowych decyzji, z których jedną stanowi wybór projektu domu. Przed rozpoczęciem tego fascynującego procesu warto zapoznać się z istotnymi aspektami do rozważenia, które znacznie ułatwią dokonanie właściwego wyboru wymarzonego projektu domu.

1

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekty domów?

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekty domów? Dom przy Cyprysowej 78

Na początku musimy określić typ domu, jaki najbardziej nam odpowiada. Czy będą to projekty domów parterowych, piętrowych, tradycyjnych, czy w nowoczesnym stylu? Które z tych rozwiązań są godne uwagi? Te pytania nurtują każdego inwestora, który rozpoczyna przygodę z budową wymarzonego domu. Bogactwo dostępnych projektów domów sprawia, że podjęcie decyzji nie jest łatwe. Jakie kryteria powinny kierować wyborem projektu domu? Czy to forma bryły, rodzaj dachu, liczba pomieszczeń, czy może aspekt estetyczny? Przede wszystkim nasze własne preferencje powinny być kluczowym kryterium. Projekt domu musi nam się zarówno podobać, jak i odpowiadać potrzebom domowników, również tych, którzy są w planach. Pamiętajmy, że budowa domu to znacząca inwestycja, absorbująca nie tylko czas, ale przede wszystkim środki finansowe. Dlatego przy wyborze projektu domu, poza estetycznymi walorami domu, konieczne jest uwzględnienie kilku kluczowych kwestii, nie koniecznie związanych z naszymi własnymi preferencjami, lecz z obiektywnym stanem prawnym działki, jej możliwościami i warunkami lokalnymi.


2

Dlaczego nie możemy wybudować na działce dowolnego domu?

Dlaczego nie możemy wybudować na działce dowolnego domu? Dom przy Olchowej 7

Każdy nowo realizowany projekt domu musi być zgodny z wytycznymi gminy dotyczącymi warunków zabudowy na konkretnej działce. Gmina ma możliwość ustanowienia kryteriów dotyczących maksymalnej powierzchni zabudowy działki, liczby kondygnacji budynku, kąta nachylenia dachu itp. W wielu przypadkach zalecenia zawarte w planie miejscowym dla danej działki wpływają na parametry domu. Ważne jest, aby każdy inwestor zdawał sobie sprawę, że niestosowanie się do tych wytycznych może skutkować brakiem pozwolenia na budowę. Dla niektórych działek wydane są Warunki Zabudowy, inne są objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli dana działka nie ma wydanych warunków i nie jest objęta planem, należy wystąpić do gminy o wydanie Warunków Zabudowy. Dowolność budowlana jest ograniczona również przez wielkość działki. Ma ona istotny wpływ na wybór projektu, gdyż obszar działki determinuje możliwość rozmieszczenia nieruchomości zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Dla budynków jednorodzinnych obowiązują następujące odległości budynku od granicy działki – dla ściany z oknami 4 metry, dla ścian bez okien 3 metry. Wybierając projekty domów musimy uwzględnić te odległości, by nie mieć problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Decydując się na gotowe projekty domów, których różnorodność i dostępność jest obecnie ogromna, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem idealnego projektu na dowolną powierzchnię działki.


3

Co powinien zawierać dobrze dobrany projekt domu?

Co powinien zawierać dobrze dobrany projekt domu? Dom przy Bukowej 25

Warto wybierając projekt, skupić się na funkcjonalności naszego przyszłego domu. Komfort i zadowolenie z życia w nowym miejscu są kluczowymi celami każdego inwestora. Oczywiście, dom musi być zgodny z gustem przyszłego właściciela pod względem estetyki. Przy selekcji projektu domu warto zwrócić uwagę na jego metraż. Należy wybierać projekt z optymalną powierzchnią dostosowaną do liczby domowników. Im większa nieruchomość, tym wyższe koszty utrzymania. Warto również zastanowić się nad układem pomieszczeń i przemyśleć, jakie pomieszczenia są niezbędne w nowym domu. Jeśli nie wyobrażamy sobie domu bez pralni, czy prywatnej garderoby wybierajmy takie projekty, które mają przewidziane odpowiednie pomieszczenia. Kwestią do przemyślenia jest również ilość łazienek w domu. Projekty domów z poddaszem zwykle oferują przynajmniej dwie, po jednej na każdym piętrze. Inaczej jest w przypadku parterówek. Gdy nie ma możliwości wyboru projektu z dwoma łazienkami pomyślmy choćby o dodatkowej toalecie, która usprawni poranne wybieranie dzieci do szkoły.
Co do aspektów formalnych pamiętajmy, by wybierać projekty domów u sprawdzonych projektantów, którzy gwarantują odpowiedni poziom obsługi i wysoką jakość dokumentacji. Sprawdźmy, czy zakupiony projekt spełnia aktualne warunki techniczne WT 2021, czy posiada charakterystykę energetyczną i komplet wymaganych oświadczeń i uprawnień projektantów. Bardzo ważna jest również autorska zgoda na zmiany. Wybierajmy takie pracownie projektowe, które oferują ją za darmo. Będzie ona niezbędna, gdy będziemy chcieli na etapie adaptacji zmienić projekt i dostosować go jeszcze bardziej do naszych potrzeb.Projekty domów tanich w budowie, wraz z niezbędnymi zgodami i i wszelkimi dokumentami znajdziecie na stronach autorskiej pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL


4

.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.01.2024

Komentarze