Jak zrobić oświetlenie na pilota? Podłączyć zdalnie sterowane gniazda elektryczne?

Jeżeli nie zaplanowałeś inteligentnych rozwiązań dla Twojego domu w zakresie instalacji elektrycznej na etapie jej projektowania, nie martw się!:-) Nic straconego. Możesz to nadrobić za pomocą ogólnie dostępnych na rynku, adapterów wpinanych w gniazdka elektrycznie, dających możliwość sterowania nimi za pomocą pilota. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dające możliwość włączania i wyłączania: - lamp, lampek, halogenów i innych punktów świetlnych, - lampek świątecznych na dworze i na choince w domu, - podświetlenia mebli, półek, szafek w kuchni, wazonów itp. - urządzeń w trudno dostępnych miejscach, grzejników i wielu innych.

  • Zestaw gniazdek sterowanych pilotem.
1
Pilot do zestawu. Pilot do zestawu.

W sklepach stacjonarnych, internetowych i na aukcjach można kupić wiele zestawów, różniących się od siebie ilością kanałów, ilością adapterów w zestawie, możliwością rozbudowy, maksymalną mocą załączania, zasięgiem i oczywiście ceną! Przykładowy zestaw (kupiony w Lidlu, godny polecenia) składa się z pilota czterokanałowego, 4 adapterów, w tym jeden z funkcja ściemniacza, o maksymalnej mocy załączania 3600W / 16A każdy. Cena takiego zestawu to ok. 80 PLN. Daje on również możliwość włączania i wyłączania urządzeń przez ściany i stropy. W celu znalezienia odpowiedniego zestawu proponuję wyszukać w wyszukiwarce lub na aukcjach internetowych frazy: „Gniazdka elektryczne na pilota” lub „Zdalnie sterowane gniazda elektryczne”.


2
Adaptery Adaptery

Większość z dostępnych zestawów działa w podobny sposób. Pilot komunikuje się z gniazdkami drogą radiową. Po zaprogramowaniu pilot i adapter komunikują się na tej samej, zaprogramowanej częstotliwości. Do wielu zestawów istnieje możliwość dokupienia większej ilości adapterów i stworzenia grup urządzeń sterowanych za pomocą tego samego pilota i np. przy użyciu tego samego przycisku.

Gdy już kupiliśmy odpowiedni zestaw, w wyznaczone gniazdka (tak jak zwykłą wtyczkę) wpinamy adaptery. W adaptery natomiast wpinamy urządzenia, którymi chcemy sterować. Pod jeden adapter możemy podpiąć np. rozdzielacz i większą ilość odbiorników (oczywiści e do maksymalnej mocy załączania podanej na adapterze).


3
Adapter wpinamy w gniazdko. Adapter wpinamy w gniazdko.

Teraz wystarczy tylko przypisać adaptery do odpowiednich kanałów radiowych. W tym celu na adapterze wciskamy i przytrzymujemy przycisk TEACH-IN i przycisk ON dla żądanego kanału na pilocie. Identycznie postępujemy w przypadku kolejnych adapterów. Uwaga! Dla różnych zestawów procedura instalacji może być inna. Należy, zatem dokładnie przeczytać instrukcję obsługi.

Gotowe! Pilotem możemy włączać, wyłączać konkretne gniazdka lub wszystkie naraz.
Pozdrawiam! Marcin Trzos


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Można kupić również podobne adaptery, ale wkręcane w gniazda żarówek.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.02.2011

Komentarze

Dobra porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 21:15:03

bardzo przydatna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 06:21:18

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-24 09:12:54