Jak znaleźć dobrego projektanta? Fachowo cz. 5.

Dobry architekt jest tak samo ważny, jak dobrze dobrany i dopracowany projekt domu. Wprawdzie biur projektowych jest na pęczki, ale nie wszystkie cieszą się identyczną renomą. No i nie wszystko złoto, co się świeci... Poświęć czas na znalezienie naprawdę dobrego fachowca - zobaczysz, że to się opłaci.

1

Z zasady projektanci pracujący dla wielkiego biura są mniej skłonni do negocjacji cenowych niżeli ci, którzy pracują w pojedynkę. Popytaj wśród znajomych o sprawdzonych projektantów. Zanim zdecydujesz się na współpracę z jednym z nich, spotkaj się z kilkoma. W czasie rozmowy wysonduj, który z nich najlepiej rozumie, czego chcesz i jak chcesz. To ważne, by architekt "widział" i "czuł" wizję klienta - tylko wtedy dobrze doradzi i zaprojektuje. (co wcale nie oznacza, że dobry projektant zajmuje się tylko potakiwaniem; negowanie pomysłów klienta lub sugerowanie rozwiązań, o których klient nie pomyślał są jak najbardziej mile widziane; oczywiście mają to być tylko propozycje, a nie narzucanie woli architekta).
Jeśli Twoja wizja jest konkretna, architekta zaś jedynie majaczy gdzieś w wyobraźni, Wasz duet nie będzie zgrany; natomiast efekt pracy projektanta rzadko kiedy będzie pokrywał się z tym, czego oczekujesz jako przyszły właściciel domu).


2

Nie kieruj się jedynie okazałością strony internetowej biura projektowego, ani ilością zaprezentowanych tam projektów. Czasem warto zdecydować się na współpracę z fachowcem, o którym jedynie wiemy tyle, jaki ma numer telefonu i że sąsiedzi/znajomi są zadowoleni z jego usług.


3

Spotkaj się z kilkoma architektami, zanim zdecydujesz się na współpracę z jednym. I nie zrywaj współpracy, jeśli za pierwszym razem architekt nie trafi w sedno, czyli nie przedstawi Ci projektu Twoich marzeń.


4

Zawsze pytaj o cenę usługi i o dodatkowe koszty. Zdarza się, że projektanci, oprócz samego tworzenia koncepcji przyszłych budynków, chętnie pomogą w załatwianiu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Nie gódź się na propozycję: "Jakoś się dogadamy". "Jakoś" nie oznacza konkretów. A to niesie ryzyko, że projektant może chcieć uzyskać wynagrodzenie wyższe niż wynikałoby to z jego oficjalnego cennika lub informacji krążących pocztą pantoflową.


5

Jeśli jesteś zadowolony z pracy architekta, powiedz mu o tym. Jeśli w trakcie budowy okaże się, że projekt wymaga wprowadzenia poprawek, idź z tym zadaniem do Twojego projektanta a nie do innego - powinien Ci pomóc uporać się z kłopotem.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.01.2010

Komentarze

zgadzam się

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 22:15:43

Inwestycja na całe życie ! Tutaj nie wystarczy dobrze wybrac, MUSI być idealnie !

Ostatnio zmieniony: 2011-12-19 00:54:47