Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

Dobrze rozplanowane gniazdka, wyłączniki i instalacja elektryczna to podstawa niekłopotliwego i funkcjonalnego oświetlenia domu oraz brak irytacji przy używaniu rozmaitych urządzeń elektrycznych. Jeśli dobrze zaplanujesz, będzie ci się żyło w domu po prostu wygodnie.

  • Plan, wyobraźnia, fachowiec u boku, kreda lub ołówek do zaznaczania na ścianach.
1

Zacznij planowanie od uruchomienia wyobraźni. Pomyśl, jak chcesz, by wyglądały poszczególne pomieszczenia w domu i w jakim celu będziesz ich używać.Wprawdzie elektrycy powiadają, iż wszystko i tak kończy się na przedłużaczach, ale ty możesz uniknąć niepotrzebnej plątaniny kabli i własnej irytacji, jeśli popuścisz wodze myśleniu abstrakcyjnemu. Koniecznie ustal, jaki typ oświetlenia będzie w poszczególnych pomieszczeniach: zwyczajne, halogenowe czy LEDowe.


2

Wyznaczanie punktów elektrycznych zacznij od... zewnętrza domu. Zaplanuj, gdzie będzie wisieć lampa oświetlająca wejście i jaki to będzie typ: kinkiet, wisząca, itp. Pomyśl o dzwonku(ach) - to ważne, by wiedzieć, czy dzwonek będzie jeden czy będą to dwa niezależne elementy.


3

Elektryfikowanie wnętrza rozpocznij od pasa schodowego i komunikacyjnego. Zaplanuj wyłączniki w: wiatrołapie, przedpokoju, holu.Zastanów się, jaki rodzaj oświetlenia zastosujesz: od tego zależy ilość wyłączników i ich lokalizacja. Nie zapomnij zaplanować gniazdek - koniecznie w holu lub przedpokoju - przecież musisz do czegoś podłączyć odkurzacz. Pomyśl o oświetleniu lustra.
Jeśli chcesz mieć podświetlane schody, pomyśl, gdzie mają znaleźć się lampki i jak będą wykończone schody. Zaplanuj zapalanie/gaszenie światła na początku i na końcu schodów (by potem nie biegać po nich w celu zapalenia/zgaszenia światła, albo nie wchodzić na piętro po omacku :-)).


4

Najwygodniej jest, jeśli w każdym pomieszczeniu użytkowym zaplanujesz gniazdko na każdej ścianie. W pokojach najwygodniej zlokalizować je tuż przy podłodze. W łazienkach i kuchniach - na takiej wysokości, by wygodnie było podłączyć mikser, urządzenia typu piec, zmywarka, itp.( z tego powodu zaplanuj cześć gniazdek nisko, a cześć wyżej - do tego musisz wiedzieć, jak ustawisz meble kuchenne). Pamiętaj, że w łazienkach i kuchniach gniazdka muszą być hermetyczne. Pomyśl też o dekoracyjno-użytkowym podświetleniu samych mebli w kuchni oraz w pokojach i półeczek czy wnęk.


5

Zaplanuj oświetlenie pokoju dziecięcego - jeśli mieszkać w nim będą małe brzdące, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa dla dzieci. Pomyśl lampkach nocnych na wyłącznik, oświetleniu biurka i kącika zabaw.


6

Nie zapomnij, że w łazience potrzebujesz kilku gniazdek - zaplanuj je zanim pokryjesz ściany kafelkami. Przemyśl kwestię oświetlenia lustra i doświetlenia kabiny prysznicowej oraz wanny.


7

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w planowaniu sieci elektrycznej w domu, poproś o pomoc elektryka. I jeśli tylko przedstawisz mu swoje plany, zaproponuje najlepsze miejsca dla gniazdek i wyłączników.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.06.2010

Komentarze

Temat rzeka. Trochę się tym ostatnio interesuję i wierzcie mi na słowo, że warto wszystko dokładnie przemyśleć. Na etapie projektowania instalacji, ewentualnie jeszcze w trakcie jej wykonywania możemy wprowadzić wiele poprawek, których nie uwzględniono w projekcie. Chodzi o to, żeby nie zapomnieć o tym kabelku :-), którego dodanie po położeniu tynków będzie bardzo problematyczne.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-26 21:43:59