Jak zaaranżować wnętrze małej kuchni

Kiedy planujemy remont lub wykończenie niewielkiej kuchni, warto pamiętać o tym, ze to spore wyzwanie. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach i nie usiłować ślepo podążać za modą. Ergonomia to podstawa!

1

Trójkąt roboczy

Trójkąt roboczy

Zawsze przy urządzaniu kuchni należy pamiętać o tym, ze o jej funkcjonalności decyduje odpowiednie ustawienie kuchenki, lodówki i zlewu. Muszą one tworzyć trójkąt roboczy, aby korzystanie z kuchni nie okazało się dla nas udręką. Warto pamiętać też, że powinniśmy przeznaczyć chociaż 40-60 cm przestrzeni na blaty pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem czy lodówką- trzeba mieć miejsce na odstawienie garnka z palnika czy rozłożenie produktów wyciągniętych z lodówki. Jeśli zapomnimy o tym podczas urządzania kuchni, to możemy zapomnieć również o wygodnym korzystaniu z tego pomieszczenia.


2

Wyspa w małej kuchni- tak czy nie?

Należy pamiętać, że wyspa kuchenna to nie tylko fanaberia, ale też miejsce robocze. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że na ogół w małej, zamkniętej kuchni takie rozwiązanie się nie sprawdzi- wyspa musi być oddalona od ciągu szafek kuchennych tak, aby było możliwe wygodne z niej korzystanie oraz otwieranie mebli kuchennych. Jej wielkość, wbrew temu, co można zobaczyć na wielu zdjęciach, też nie może być mała- jeśli naszym marzeniem jest kuchenka lub zlew na wyspie, trzeba pamiętać, że powinniśmy zapewnić sobie po ok. 40- 60 cm blatu z każdej strony danego urządzenia. Dlatego warto zrezygnować z tego pomysłu, jeśli nie dysponujemy sporym pomieszczeniem z możliwością podłączenia urządzeń na wyspie- w końcu w kuchni się przede wszystkim gotuje, i powinna być ona maksymalnie funkcjonalna.


3

Kolory i faktury

Przy doborze kolorów ścian i mebli dla małej kuchni powinniśmy szukać jak najjaśniejszych barw.
Nielubiana powszechnie biel jest tutaj strzałem w dziesiątkę. Warto zastanowić się też nad wykończonymi na błysk meblami- odbijające się światło dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń.
W małej kuchni zrezygnujmy z nadmiaru faktur- im prościej tym lepiej. Unikniemy w ten sposób stworzenia klaustrofobicznej przestrzeni. Warto wybrać duże, niematowe płytki- urocze mozaiki nie są dobrym wyborem, bo wprowadzają chaos, co w małym pomieszczeniu bywa nieznośne.


4

Styl mebli

W małych kuchniach idealnie sprawdzi się minimalizm- zero fornirowanych szafek, rustykalnych motywów czy ciężkiego ciemnego drewna.
Aby nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia należy zdecydować się na gładkie meble, proste formy, możliwie niewiele faktur. Uchwyty szafek powinny być delikatne, dobrym wyborem są szafki otwierane za pomocą nacisku bez uchwytów- w ten sposób dodatkowo zmniejszymy ilość detali w kuchni.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.06.2015

Komentarze