Jak wymienić uszkodzoną płytkę terakoty lub glazury?

Na podłogę pokrytą terakota upada ci niefortunnie butelka… Pęka nie tylko szkło, ale i płytka terakoty. Dziecko rzuciło szklanką w ścianą, pech chce, że trafiło akurat w środek płytki glazury. Liczne pęknięcia straszą swoim widokiem. Jak naprawić takie uszkodzenia?

  • Dłuto, młotek, szpachelka, skrobak, zapasowa płytka, klej do glazury lub terakoty, krzyżyki, fuga.
1

Najpierw trzeba usunąć zbitą pytkę. Delikatnie rozbij uszkodzoną płytkę, a następnie pozbądź się jej resztek. Użyj do tego dłuta i młotka.


2

Oczyść zagłębienie z resztek kleju i fugi. Wygodnie będzie użyć w tym celu szpachelki lub skrobaka. Uważaj przy tym, aby nie podważyć i nie uszkodzić sąsiadujących płytek.


3

Przygotuj klej do glazury lub terakoty, a następnie nanieś grubą warstwę w powstałej luce. W celu zapewnienia jego silniejszego działania, zrób w nim rowki, np. za pomocą specjalnego grzebienia lub patyka.


4

W kącikach przygotowanego podłoża połóż cztery krzyżyki, aby odpowiednio wypośrodkować kładziony element. Ułóż oczyszczoną, nową płytkę i dopasuj ją do sąsiadujących za pomocą gumowego młotka i poziomicy. Przyklejony element pozostaw na noc do wyschnięcia.


5

Uzupełnij szpary między płytkami fugą. Kiedy materiał zacznie zasychać, zetrzyj jego resztki wilgotną szmatką.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, aby przy kładzeniu glazury czy terakoty, kupić kilka płytek na zapas, by w razie konieczności wymiany jednej lub kilku, uniknąć dobierania odpowiedniego koloru i struktury płytki w sklepie.

  • Zapytaj znajomych, czy nie posiadają resztek kleju czy fugi. Wówczas nie będziesz musiał kupować całych opakowań tych materiałów w sklepie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.08.2009

Komentarze

Porada dobra dla laików, ale przydałyby się zdjęcia. Nie każdy będzie wiedział jak użyć tutaj poziomicę, a przecież można ją zamienić innymi prostymi przedmiotami. Znawcy tematu poradzą sobie bez tej porady. Ale dla amatorów przydałaby się bardziej porada wizualna (wideo, ze zdjęciami), ale miejmy nadzieję, że gdy ktoś znajdzie się w takiej sytuacji ta porada go zainspiruje i sobie z uszkodzoną płytką poradzi bez fachowca.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-17 10:24:15

warto wiedzieć, cenna porada, dzięki

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:09:26

Dobrze wiedzieć, jak coś takiego wymienić. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-03 17:24:10