Jak wykorzystać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Prawo budowlane zakłada, że każdy nowy dom oddawany do eksploatacji powinien posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Koszt wykonania takiego dokumentu zaczyna się od kilkuset złotych, a samo świadectwo jest traktowane przez wielu inwestorów wyłącznie w kategorii zła koniecznego. Postaram się dziś przekonać Was, jak w kilku krokach można zadbać o to, by ten przykry obowiązek wykorzystać na swoją korzyść. Bo ten dokument może nam pomóc w oszczędzaniu ciepła w naszym domu.

1

Znajdź osobę, która wykona dla Ciebie świadectwo charakterystyki energetycznej jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Zleć jej przygotowanie wstępnego świadectwa dla Twojego projektu domu i jego ustawienia na działce. Taka praca jest dość łatwa (nie ma potrzeby uzupełniania dokumentacji, bowiem wszystkie niezbędne informacje zawarte są w projekcie domu), więc audytor nie powinien wziąć za nią dużo pieniędzy. Wykonane świadectwo pozwoli Ci ocenić, ile ciepła rocznie będzie zużywać Twój budynek.


2

Dowiedz się od audytora, co jego zdaniem można byłoby w projekcie zmienić, aby poprawić charakterystykę energetyczną budynku. Poprawić, czyli po prostu zmniejszyć zużycie ciepła w budynku.


3

Dokonaj zmian w projekcie i poproś o przeliczenie świadectwa. Większość świadectw wykonuje się w wyspecjalizowanych programach komputerowych, więc dokonanie zmian w świadectwie też nie jest trudne.


4

Jeśli wynik Cię nie satysfakcjonuje, dokonaj dalszych poprawek projektu.


5

W czasie budowy domu informuj audytora o dokonywanych zmianach w projekcie. Jeśli jakieś zmiany są przez Ciebie rozważane (np. zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną lub zmiana systemu ogrzewczego), może ocenić je pod kątem przyszłego wpływu na koszty ogrzewania.


6

Po zakończeniu budowy zaproś audytora do zapoznania się z dziennikiem budowy i przygotowanie ostatecznego świadectwa.


7

Gotowe świadectwo zanieś do odpowiedniego urzędu. I ciesz się energooszczędnym domem. :)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.10.2010

Komentarze