Jak wykorzystać przykrywki plastikowe okrągłe od plastikowych pojemników na musztardę?

Przykrywki plastikowe - zwane dalej krążkami - od plastikowych pojemników na musztardę o średnicy 8 cm (większe przykrywki się nie nadają) zastosujemy wykonując zasłonę wieszaną w drzwiach między pomieszczeniem a balkonem. Zadaniem zasłony jest znaczne ograniczenie wlotu do pomieszczenia owadów, natomiast nie zaciemniamy pomieszczenia. Wymiary poszczególnych elementów podaję wg wymiarów moich drzwi. Jeżeli ktoś ma inne, to musi dostosować do własnych potrzeb.

 • - rurka aluminiowa o średnicy ok. 1,5 cm i długości 86 cm lub drewniany patyk o przekroju kwadratu (bok ok. 1,5 cm)
 • - dwa haki w kształcie dużej litery L z możliwością wkręcenia w futrynę
 • - kawałek cienkiej tkaniny, np. kreton o wymiarach 89 x 14,5 cm (wymiary podałam z zapasem na szwy)
 • - kłębek sznurka
 • - maszyna do szycia z przyborami lub igła do szycia ręcznego
 • - nożyczki
 • - nici
 • przykrywki plastikowe o średnicy 8 cm - ponad 200 szt.
1

W górną część futryny drzwiowej od strony balkonu wkręcamy haki w rozstawie 83 cm.


2

Krótkie boki tkaniny o podanych niżej wymiarach obrębiamy.


3

Wzdłuż tkaniny szyjemy kanalik. W tym celu wzdłuż długiego boku tkaniny robimy zakład szerokości 5 cm i przeszywamy - mamy kanalik.


4

Robimy pionowe dziurki (jak do guzików) w części tkaniny pod kanalikiem w rozstawie (mierząc od lewego brzegu) na 7 cm-ach, na 15 cm-ach, na 23 cm-ach, na 31 cm-ach, na 39 cm-ach, na 47 cm-ach, na 55 cm-ach, na 63 cm-ach, na 71 cm-ach, na 79 cm-ach.


5

W krążkach robimy po dwa otwory, których średnica musi być nieco większa od grubości sznurka. Otwory robimy lutownicą lub gwoździem rozgrzanym nad płomieniem gazowym - oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, by się nie poparzyć. Na krążku kreślimy kreskę, zaznaczając tym samym jego średnicę i na tej kresce robimy dwa otwory - każdy bliżej brzegu krążka (na przeciwległych końcach kreski).


6

Bierzemy sznurek i nadziewamy krążki przetykając go przez każdy otwór (na początku zostawiamy zapas sznurka - ok. 10 cm). Między jednym krążkiem a następnym robimy węzeł. Sprawdzamy czy ilość krążków na sznurku wypełnia nam odległość między górną częścią futryny a dolną. Mając odpowiednią ilość nadzianych krążków, początek sznurka (nasz zapas) nawlekamy w lewą dziurkę (dziurki, które zrobiliśmy w tkaninie z kanalikiem), robimy węzeł, by zamocować pierwszą "kolumnę" krążków, i tak postępujemy z pozostałymi sznurkami z nawleczonymi krążkami.


7

W kanalik tkaniny wkładamy rurkę.


8

Zasłonka skuteczna, praktyczna i nietypowa - gotowa do powieszenia na haczykach we futrynie.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zasłonkę po okresie późno-wiosennym i letnim pakujemy do pawlacza, bo będzie nam służyła przez następne sezony.


  • Umieszczając zasłonkę od strony balkonu, w każdej chwili, bez jej zdejmowania możemy zamknąć drzwi balkonowe.Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 22.08.2011

Komentarze

ciekawy pomysł

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 06:27:03