Jak wykorzystać mirtowy wianek pierwszokomunijny?
Jeśli poświęcisz trochę czasu, możesz stać się właścicielką/właścicielem dorodnego mirtu uzyskanego z wianka pierwszokomunijnego. Z maleńkich gałązek wplecionych we wianek można otrzymać sporą ilość krzaczków pachnącego mirtu.
- • Wianek z mirtu, ziemia próchniczna, ukorzeniacz, woreczek foliowy.
Kiedy wiesz już, że na pewno wianek mirtowy nie będzie dziecku potrzebny, delikatnie go rozpleć. Jeśli mirt jest nieco przesuszony, jeszcze przed rozplataniem włóż wianek na kilka godzin do talerza z chłodną wodą i nakryj go workiem foliowym. Potem usuń druciki i nici.
Mirtowe gałązki posegreguj. Do sadzonkowania nie nadają się kwitnące fragmenty, ani te o silnie zdrewniałych, grubych łodygach. Wybierz na sadzonki młode pędy, o łodygach delikatnych i dobrze ulistnione.
Sadzonki umieszczaj albo bezpośrednio w ziemi, albo najpierw maczaj ich końcówki w ukorzeniaczu, a dopiero potem wsadzaj do wyjałowionej, żyznej ziemi. Podlej delikatnym strumieniem wody tak, by nie wypłukać ziemi wokół gałązek. Nakryj doniczkę z sadzonkami dziurkowanym foliowym workiem i odstaw na parapet w jasnym miejscu. Codziennie wietrz doniczkowy inkubator, a co kilka dni zwilżaj podłoże. Uwaga! Ziemia nie może być mokra, bo inaczej sadzonki zgniją. Musi być świeżo wilgotna.
Po ok. miesiącu sadzonki powinny się ukorzenić i samodzielnie zacząć rosnąć. Poznasz to po nowych zielonych listkach wyrastających z wierzchołków sadzonek. Usuń wtedy foliowe okrycie i dbaj o regularne nawilżanie oraz nawożenie podłoża. Pilnuj też, by młodej rośliny nie zaatakowały szkodniki. Po kilku latach dochowasz się dorodnego mirtu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Dla mirtu szczególnie niebezpieczne są ataki szkodników, które w ciągu paru tygodni mogą zniszczyć nawet wieloletnią roślinę.
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:35:47
Dodaj komentarz