Jak wykorzystać mirtowy wianek pierwszokomunijny?

Jeśli poświęcisz trochę czasu, możesz stać się właścicielką/właścicielem dorodnego mirtu uzyskanego z wianka pierwszokomunijnego. Z maleńkich gałązek wplecionych we wianek można otrzymać sporą ilość krzaczków pachnącego mirtu.

  • Wianek z mirtu, ziemia próchniczna, ukorzeniacz, woreczek foliowy.
1

Kiedy wiesz już, że na pewno wianek mirtowy nie będzie dziecku potrzebny, delikatnie go rozpleć. Jeśli mirt jest nieco przesuszony, jeszcze przed rozplataniem włóż wianek na kilka godzin do talerza z chłodną wodą i nakryj go workiem foliowym. Potem usuń druciki i nici.


2

Mirtowe gałązki posegreguj. Do sadzonkowania nie nadają się kwitnące fragmenty, ani te o silnie zdrewniałych, grubych łodygach. Wybierz na sadzonki młode pędy, o łodygach delikatnych i dobrze ulistnione.
Sadzonki umieszczaj albo bezpośrednio w ziemi, albo najpierw maczaj ich końcówki w ukorzeniaczu, a dopiero potem wsadzaj do wyjałowionej, żyznej ziemi. Podlej delikatnym strumieniem wody tak, by nie wypłukać ziemi wokół gałązek. Nakryj doniczkę z sadzonkami dziurkowanym foliowym workiem i odstaw na parapet w jasnym miejscu. Codziennie wietrz doniczkowy inkubator, a co kilka dni zwilżaj podłoże. Uwaga! Ziemia nie może być mokra, bo inaczej sadzonki zgniją. Musi być świeżo wilgotna.


3

Po ok. miesiącu sadzonki powinny się ukorzenić i samodzielnie zacząć rosnąć. Poznasz to po nowych zielonych listkach wyrastających z wierzchołków sadzonek. Usuń wtedy foliowe okrycie i dbaj o regularne nawilżanie oraz nawożenie podłoża. Pilnuj też, by młodej rośliny nie zaatakowały szkodniki. Po kilku latach dochowasz się dorodnego mirtu.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Dla mirtu szczególnie niebezpieczne są ataki szkodników, które w ciągu paru tygodni mogą zniszczyć nawet wieloletnią roślinę.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.08.2009

Komentarze

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:35:47