Jak wykorzystać kasztany?

Kasztany zna każdy i chyba każdy je kiedyś zbierał. Chłodne i gładkie w dotyku podnosimy czasami z ziemi dla samej przyjemności trzymania ich w dłoni. Ale kasztany mają także wiele innych zastosowań.

  • Kasztany, zapałki lub wykałaczki, szpikulec, żyłka.
1

Wszystkim kasztany kojarzą się z kasztanowymi ludkami. I chyba warto wrócić do tej trochę zapomnianej dzisiaj formy spędzania wolnego czasu. Zapewniam Was, że nawet dzieci wychowane przed monitorem komputera z radością spędzą z rodzicami trochę czasu na wspólnym tworzeniu kasztanowych zwierzątek, ludzików i korali.


2

Z kasztanów można zrobić klej do papieru. Jest on użyteczny zwłaszcza wtedy, jeśli potrzebujemy go w dużej ilości np. do tworzenia „gazetowych rzeźb” lub obsługi całego przedszkola.
Kasztany musimy obrać z brązowych łupin i starannie rozdrobnić. Wręcz zmielić lub utrzeć, np. w moździerzu. Dodajemy trochę zimnej wody i odrobinę formaliny. Tę drugą dawkujemy raczej w kroplach. Można ją kupić w sklepach z odczynnikami chemicznymi, rzadziej w aptekach i drogeriach. Gotowy klej możemy przez pewien czas przechować w zakręcanym słoiku.


3

Inną metodą wykorzystania, ale też otrzymania kleju jest podgrzewanie masy powstałej z rozdrobnionych kasztanów i wody. Kasztany powinny być oczywiście obrane i maksymalnie rozdrobnione. Powstałym klejem przyklejamy duże liście i kawałki kory, które mają uszczelnić nasze tymczasowe schronienie w lesie.


4

Jeśli ktoś preferuje bardziej przyziemne rozwiązania, to kasztany można po prostu zebrać i sprzedać. W niektórych rejonach Polski funkcjonują obwoźne punkty skupu kasztanów. Również niektóre firmy kosmetyczne i zielarskie mają swoje własne punkty skupu. Także niektóre nadleśnictwa kupowały kasztany na karmę dla zwierząt leśnych. Sytuacja jest zmienna, więc aby być na bieżąco, trzeba poszperać w Internecie. Cena za kilogram to kilkadziesiąt groszy.


5

Kiedyś można było przynosić kasztany do zoo, przynajmniej w Poznaniu. Dostawało się za to wejściówkę.


6

Można też kasztany przekazać nieodpłatnie na akcję walki z największym wrogiem kasztanowców, czyli szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Najnowsze wieści z frontu na stronie www.pomozmykasztanowcom.pl


7

Kasztany wykorzystywane są jako lek. Zarówno zewnętrznie w formie papki, np. na hemoroidy, jak również wewnętrznie. Ale szczegółów nie podam, bo nie czuję się kompetentny w tej dziedzinie.


8

Kasztany ponoć skutecznie neutralizują promieniowanie żył wodnych oraz promieniowanie emitowane przez monitory komputerów i ekrany telewizyjne. Kto chce, niech wierzy. Kilka kasztanów z pewnością nie zaszkodzi. Jednak jeśli będziemy je gromadzić workami, ich promieniowanie również może mieć na nas negatywny wpływ.


9

Kasztany jedzone na surowo są dla ludzi trujące. Istnieją metody, które pozwalają wypłukać z owoców trujące substancje i uzyskać nieszkodliwą mąkę kasztanową, z której można piec nawet biszkopty. Ale to chyba tylko dla wybitnych smakoszy.


10

Kasztany obracane w palcach, zwykle po dwie-trzy sztuki, działają równie skutecznie jak chińskie kulki antystresowe.


11

I na koniec ciekawostka - z serii mądrości ludowych. Kasztany ponoć odstraszają pająki. Kilka sztuk na parapecie czy przy drzwiach ma je zniechęcić do odwiedzin w naszych domach. Ale naprawdę nie wiem, czy to działa.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.10.2010

Komentarze

zabawy z dzieciństwa :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 10:58:09

Ciekawe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 19:20:10

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 14:33:54

Bardzo ciekawe . Nie które znam ale nie które to dla mnie nowość

Ostatnio zmieniony: 2013-02-10 09:20:28

bardzo ciekawe informacje, o niektórych słyszę pierwszy raz!

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 23:45:14

Kompendium wiedzy o kasztanach :) Pozdrawiam serdecznie.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-24 17:15:18

Niesamowite, pierwszy raz słyszę o kleju kasztanowym!

Ostatnio zmieniony: 2012-10-23 21:27:22

Fajna porada, można się z niej wiele dowiedzieć. Dzieci tylko czekają, aż dorośli spędzą z nimi czas, a robienie ludzików z żołędzi czy kasztanów to dobra zabawa. :)

Ostatnio zmieniony: 2012-09-26 22:14:15

Uwielbiam kasztany, szkoda że teraz nie mam do nich dostępu ;) Zawsze używałam ich do obracania w dłoniach, ma właściwości antystresowe i podobno przynosi szczęście. :)

Ostatnio zmieniony: 2011-10-06 07:50:48

Uwielbiam jesień i zbieranie kasztanów, wierzę w ich moc i każdemu z rodziny daję do kieszonki :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 20:31:34

Pamiętam,jako dziecko, jak czekało się na nadejście pory, gdzie kasztany wisiały na drzewach:). Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-01-08 10:30:05

Chinagirl obawiam się, że kobiety to one mogą zwabić ;) Nie wiedziałam o skupach kasztanów, sprawdzę jak w moim zoo z tymi ewejściówkami. A ludki i inne z kasztanó, żołędzi itp., to wspaniała rozrywka. Pozdrawiam, inetresująca porada, daję max.

Ostatnio zmieniony: 2010-10-11 16:04:35

Świetna porada!
Jeśli kasztany podobno działają odstraszająco na pająki, to ja spróbuję na inne "pasożyty":) - moją mamusię i moją teściową...

Ostatnio zmieniony: 2010-10-11 12:22:27