Jak wykorzystać energię słoneczną w domu - solary?

W dobie silnego nacisku na ekologiczne rozwiązania promowane jest pozyskiwanie energii z niekonwencjonalnych źródeł energii jak słońce, ziemia, wiatr, woda czy powietrze. Dla potrzeb użytkowych domów jednorodzinnych najpopularniejszą staje się energia słoneczna, do której pozyskiwania służą urządzenia 'solary' czyli kolektory słoneczne.

1

Przed zleceniem budowy instalacji należy zastanowić się nad potrzebami - zrobić zestawienie ilości stałych użytkowników domu, ilość łazienek /punktów odbiory ciepłej wody/ oraz powierzchni domu przeznaczonej do grzania. Instalację z kolektorów słonecznych można wykorzystywać dla wspomagania ogrzewania ciepłej wody oraz ogrzewania lokalu. Dla maksymalnego wykorzystania powierzchni solarów musimy mieć wolną połać dachową niezacienioną drzewami, sąsiadem czy płotem skierowaną na południe, zachód lub południowy-zachód.


2

Jeśli decydujemy się na rozwinięcie systemu instalacji ogrzewania ciepłej wody zaprojektowany zostanie duży zbiornik - wymiennik /dla 3-4 osobowej rodziny jest to zazwyczaj 300l zbiornik/ a powierzchnia solarów będzie ok. 5m2. Koszt inwestycji rozwinięcia istniejącej instalacji c.w.u. ogrzewanej gazem to ok. 14-17 000zł. Warto spróbować zawalczyć o dofinansowanie z budżetu gminy i środków unii europejskiej, która w niektórych gminach sięga nawet 60% wartości inwestycji. Słówko z doświadczenia - rachunek za gaz w miesiącu lipcu i sierpniu 2009 wyniósł 25zł/m-c, gdzie znaczną część stanowi abonament i inne opłaty stałe, woda w zbiorniku osiągnęła temperaturę do 65 stopni, piec gazowy był w tym czasie całkowicie odłączony.


3

Przy decydowaniu się na ogrzewanie pomieszczeń wspomaganych energią słoneczną należy przewidzieć duży odbiornik ciepła latem. Podczas najbardziej słonecznych dni co wypada późną wiosną i latem /kiedy z ogrzewania nie korzystamy a ciepło jest wytwarzane/ generuje się bardzo duża ilość ciepła, które należy gdzieś odprowadzić. Idealnym rozwiązaniem jest przydomowy basen.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.11.2009

Komentarze

Ciekawy temat. Zwłaszcza, że można obecnie otrzymać dotację na ten cel.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-26 21:39:46