Jak wykonać zjazd do prywatnej posesji?

Samo fizyczne wykonanie zjazdu z drogi publicznej do posesji prywatnej nie jest wielką filozofią. Zanim zjazd będziesz mógł wykonać, przygotuj się na przeprawę przez gąszcz przepisów i wniosków.

  • Dokumentacja, mapki: geodezyjne, topograficzne.
1

Na początek potrzebna Ci informacja, kto zarządza drogą, przy której będzie wykonywany zjazd. Do zarządzającego należy zwrócić się z wnioskiem o pozwolenie na lokalizację zjazdu.


2
Fot. SXC, na lic. CC Fot. SXC, na lic. CC

Teraz pora na projekt zjazdu. Planowanie zatem zacznij już na etapie przygotowywania projektu budowlanego. Idealna sytuacja to taka, gdzie architekt równolegle do przygotowywanego projektu budynku wykona projekt zjazdu z drogi publicznej. Projekt ów musi być zatwierdzony przez odpowiedni organ administracyjny. Otrzymujesz decyzję urzędową: pozwolenie na wykonanie zjazdu. To dopiero początek.


3

Jeśli masz zaakceptowany projekt zjazdu, musisz przygotować projekt kolejny: tym razem będzie to projekt organizacji ruchu drogowego na czas wykonywania zjazdu. Tu znów potrzebny będzie specjalista projektant. Projekt ów składasz do zarządzającego drogą; wypełniasz też i składasz wniosek o udzielenie pozwolenia na zajęcie pasa drogowego na czas wykonywania zjazdu. I uiszczasz opłatę za zajęcie tego pasa, naliczaną wg stawek urzędowych.


4

Jeśli masz już zaakceptowany projekt organizacji ruchu drogowego na czas wykonywania zjazdu, zanim przystąpisz do realizacji zadania musisz złożyć w urzędzie wniosek z prośbą o odbiór oznakowania wykonanego zgodnie z posiadanym projektem organizacji ruchu drogowego – tydzień przed planowanym rozpoczęciem robót.


5

Po odebraniu przez urzędników oznakowania, możesz wykonać zjazd. Pamiętaj, że musi on być zrobiony dokładnie tak, jak przewiduje projekt – inaczej nie licz na odbiór przez urzędników zjazdu – samowolki.


6
Fot.: Flickr, na lic. CC Fot.: Flickr, na lic. CC

Zjazd wykonany? Usuń oznakowanie i złóż w wydziale dróg pismo z prośbą o urzędowy odbiór zjazdu. Urzędnicy dokonają oględzin i spiszą protokół. Protokół ten będziesz później dołączać do dokumentacji koniecznej do odbioru nowo wybudowanego obiektu przez nadzór budowlany.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Do dokumentacji trzeba dołączyć mapy wykonane przez geodetę posiadającego odpwiednie uprawnienia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.10.2010

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 22:15:21

Ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2012-02-22 18:05:41

A do tego wnioski, pozwolenia, zezwolenia, opinie, znaczki skarbowe i inne opłaty. Czyli biurokracja na całego. Ale za jej opisanie daje 5

Ostatnio zmieniony: 2011-03-19 11:01:29