Jak wykonać opaskę żwirową wokół domu

Jeżeli wokół domu mamy ogród lub trawnik, to warto pomyśleć nad wykonaniem opaski żwirowej. Wpłynie ona nie tylko na estetykę naszego domu, ale również ułatwi nam jego codzienną pielęgnację. Dlaczego warto wykonać opaskę żwirową wokół domu i jak to zrobić? Zapraszamy do naszego poradnika.

1

Po co robi się opaskę żwirową?

Po co robi się opaskę żwirową?

Przede wszystkim opaski żwirowe mają zastosowanie w domach, które otoczone są ogrodem lub terenami zielonymi. Wówczas wokół domu warto przygotować dedykowaną opaskę, na przykład o szerokości około 50 centymetrów. Zabieg ten stosowany jest również wokół nowoczesnych bloków i apartamentowców. Dlaczego? Jednym z jego głównych zadań jest zabezpieczenie elewacji budynku przez zabrudzeniami. Mogą one następować w wyniku deszczów, podlewania roślin, czy też ich pielęgnacji. Opaska żwirowa ograniczy takie ryzyko oraz korzystnie wpłynie na estetykę projektu, dlatego jej stosowanie stało się już standardem. Możemy wykonać ją we własnym zakresie lub zlecić firmie zewnętrznej. Jak zrobić to samemu?


2

Jak powinniśmy wykonać opaskę żwirową wokół domu?

Gdy przystępujemy do wykonania opaski żwirowej wokół domu, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Spadek takiej opaski powinien być pochylony w kierunku ogrodu lub trawnika, a nie w kierunku domu. Wówczas woda odpadowa będzie bez problemu spływać w kierunku ogrodów i nie będzie gromadziła się w pobliżu budynku. Gromadzenie tam wody mogłoby doprowadzić do podsiąkania murów, co może być w dłuższej perspektywie bardzo niebezpieczne. Przyjmuje się, że spadek opaski żwirowej w kierunku zewnętrznym powinien mieć około 2%. Przy opasce o szerokości 50 centymetrów, jej zewnętrzny koniec powinien znajdować się około 1 cm niżej od końca, który jest przy elewacji budynku. Przed przystąpieniem do prac warto wypoziomować teren wokół budynku, dzięki czemu opaska żwirowa będzie przygotowana zgodnie ze sztuką budowlaną i spełni swoje zadanie.


3

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim wyłożymy żwir, przygotujmy sobie przestrzeń, na której ma się znaleźć. W związku z tym warto wymierzyć obwód budynku z dołożeniem do niego 50 centymetrów na opaskę, a następnie zaznaczyć to wbitymi w ziemię kołkami. Wokół nich można rozciągnąć sznurek, wzdłuż którego łatwiej będzie wykładać żwir. Pod opaską warto zastosować dedykowaną włókninę, która będzie utrzymywać żwir w odpowiedniej pozycji oraz umożliwi swobodne odprowadzenie wody do grunty. Aby żwir nie przesypywał się na trawnik lub do ogrodu, warto w projekcie uwzględnić również zewnętrzne krawężniki. Wpłyną one również na estetykę wykonania opaski. Jeżeli zastosujecie się do tych porad, to bez obaw stworzycie wydajną i estetyczną opaskę żwirową wokół swojego domu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.08.2021

Komentarze