Jak wykonać kanalizację?

W trakcie remontu mieszkania musimy często wymienić instalacje wewnętrzne. Dotyczy to zarówno wody, CO, kanalizacji i gazu. Podstawowym problemem jest jak i z czego je wykonać. Instalację kanalizacyjną wykonujemy z rur kanalizacyjnych PCV lub PP, montowanych na uszczelkę. Trochę inaczej wygląda to przy kanalizacji ciśnieniowej, ale to należy zlecić firmie specjalistycznej. Instalację kanalizacji można wykonać z rur klejonych, ale jest to rozwiązanie droższe.

1

Sam montaż kanalizacji jest dość prosty. Dla ułatwienia, smarujemy uszczelki pastą poślizgową, która ułatwia montaż połączeń i umożliwia ich łatwiejsze rozłączenie i ewentualną korektę. Zamiast kupować pastę poślizgową dla paru połączeń, stosujemy zwykły płyn do mycia naczyń, którym smarujemy uszczelki przed połączeniem.
Drugim problemem jest przycinanie rur na właściwą długość. Pamiętajmy, że po przycięciu rur należy uciętą końcówkę rury zeskosować np. za pomocą szlifierki kątowej. Umożliwia to łatwiejsze połączenie elementów i nie spowoduje podwinięcia uszczelki.


2

Jakie kolanka stosować. Generalnie , jedyne kolano o kącie 90 st. Stosuje się tylko bezpośrednio przy urządzeniu. W pozostałej części instalacji unikamy takich połączeń. Im łagodniejszy łuk, tym lepszy przepływ i mniejsza możliwość zatkania rur. Także trójniki w instalacji montuje się w taki sposób, aby ścieki łączyły się z prądem, a nie pod prąd. Nie stosujmy nagrzewania rur w celu ich kielichowania. Takie połączenia są tanie, ale nietrwałe i szybko się rozszczelniają.
Jakie średnice stosujemy . Podejścia pod WC fi 110 mm, podejście pod brodzik, wannę, zlewozmywak, zmywarkę – fi 50, podejście pod umywalkę – fi 32. Montaż kanalizacji rozpoczynamy od odpływu, a nie od urządzenia. Przed montażem kanalizacji rozplanujmy, gdzie będą stały urządzenia i tak wykonajmy instalację, zachowując właściwe średnice rurociągów. I pamiętajmy, zawsze przechodzimy z rur większych na mniejsze, a nie odwrotnie.


3

Jeżeli przerabiamy kanalizację w mieszkaniu, mamy wszystkie urządzenia na jednym poziomie. Przy rozplanowaniu urządzeń, należy pamiętać, że muszlę WC montuje się najbliżej pionu. Widziałem mieszkania, w których najpierw montowano kabinę prysznicową, a dopiero za nią muszlę WC. Jest to możliwe do stosowania, ale w przypadku tzw. przytkania rur, spłukując wodę w muszli mamy ją w brodziku. Jak połączyć nową kanalizację ze starą? Jest to proste. Jeżeli pion jest PCV, nie mamy problemu. Jeżeli żeliwny, musimy zastosować gumowe przejście z żeliwa na PCV. I pamiętajmy, że zawsze montuje się te kształtki w kielichu.


4

Podczas rozprowadzania kanalizacji zawsze pamiętajmy o spadkach. Minimalny spadek w instalacjach wynosi 2-3 %, czyli 2-3 cm na każdy metr przewodu. W chwili obecnej przyjęło się układanie rur w posadzce, ale należy pamiętać o tym, że minimalna grubość posadzki nad rurą musi wynosić 4 cm. Przy mniejszej grubości beton po prostu pęknie. Drugim rozwiązaniem jest ułożenie rur wzdłuż ściany i wykonanie gzymsu. Gzyms wykorzystamy jako półkę, a uzyskamy właściwy spadek rur. I nie zapomnijmy o rewizji.


5

Jeżeli wykonujemy kanalizację we własnym domku, dodatkowo musimy wykonać odpowietrzenie kanalizacji. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie odpowietrzenia za pomocą kominka nad dachem. Umożliwia to grawitacyjne odpowietrzenie kanalizacji. Nieco gorszym rozwiązaniem jest stosowanie napowietrzników. Mają one jedną wadę, zbyt małą przepustowość. Przy dużym przepływie ścieków, może jednak nastąpić wyssanie wody z syfonu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.02.2013

Komentarze

Bardzo dokładnie wyjaśniony każdy krok. Na pewno się przyda :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-26 16:31:01

bardzo profesjonalna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-03-12 20:00:49