Jak wyhodować klonik pokojowy z nasion?

Zaślaz, inaczej abutilon, popularnie zwany klonikiem (nazwa wzięła się z podobieństwa liści zaślazu i prawdziwego klonu), to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, która latem uwielbia pobyty na tarasie, balkonie lub w zacisznym, ale jasnym miejscu ogrodu. Można ją wyhodować samemu - również z nasion. To wcale nie takie trudne.

  • Nasiona klonika pokojowego (zaślazu, abutilona), żyzna, przepuszczalna ziemia, doniczki, woreczek foliowy.
1

Kup nasiona klonika pokojowego (łacińska nazwa rodzajowa to Abutilon) - dostaniesz je w większości sklepów ogrodniczych. Kup też dobrą, żyzną, przepuszczalną ziemię - tylko w takiej klonik czuje się dobrze. Wysiej nasiona do ziemi. Jeśli planujesz uprawę doniczkową w domu, wysiej kilka nasion do jednej większej doniczki lub po jednym nasionku do doniczki małej. Przykryj lekko nasiona ziemią, podlej, okryj foliowym, dziurkowanym woreczkiem i odstaw doniczkę najlepiej na parapet.


2

Kiedy pojawią się siewki, zdejmij foliową okrywę i regularnie podlewaj roślinki. Pilnuj, by ich nie zalać wodą i nie zasuszyć - ziemia musi być stale lekko wilgotna.Podrośnięte młode siewki przepikuj do większych pojemników (sadź po jednej roślinie do doniczki). Ustaw w miejscu jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie. Palące promienie słoneczne mogłyby poparzyć delikatne liście klonika. Dbaj, by ziemia była wilgotna - liście zaślazu mają dużą powierzchnię, przez którą szybko wyparowuje woda. W czasie upałów klonik należy podlewać nawet 2x dziennie.
Kiedy roślina ma już kilka liści, można ją przyciąć - to dobrze wpłynie na jej rozkrzewienie się. Średnio co 2 tygodnie podlewaj zaślaz nawozem do roślin kwitnących.


3

Po ok. 4 miesiącach od siewu pojawią się pierwsze kwiaty. Są dość duże i dodatkowo wzmagają parowanie wody z rośliny. Pamiętaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu kwitnącego klonika. Odwdzięczy się kwitnieniem przez całe lato. Przekwitłe, zasuszone kwiaty usuwaj. Nadmiernie wybujałą roślinę możesz znów przyciąć - rozkrzewi się jeszcze bardziej, a jeśli dostarczysz jej odpowiednią dawkę nawozów - obsypie się kwiatami. .


4

Na jesień przytnij krzaczek i przenieś do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Nie nawoź, ale regularnie, choć mniej obficie podlewaj. Jeśli roślina na koniec lata silnie kwitnie - wstrzymaj się z cięciem do wiosny.
Wiosną przesadź do świeżej ziemi, przenieś w jasne i ciepłe miejsce i zacznij nawozić - ani się nie obejrzysz, kiedy klonik zakwitnie.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kloniki są bardzxo wrażliwe na brak wody - błyskawicznie więdną, kiedy jest za sucho. W upalne dni, kiedy słońce mocno operuje, nawet pomimo podlewania mogą im smętnie zwisać liście.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.08.2009

Komentarze

Dziękuję za wspaniałą poradę,a takich mało odnośnie klonika pokojowego.
fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:36:05

Bardzo wdzięczny kwiat do hodowli, mam w moim ogródku. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-19 22:40:22

Świetna porada, dzięki! Przez chwilę nawet pomyślałem, że może i ja bym sobie taki klonik posadził:)