Jak wyczyścić przetwornik przepływu wody użytkowej w piecu MiniMax Plus?

Zdarza się, że piec Termet MiniMax Plus, mimo że poprawnie podgrzewa wodę c.o., to przestaje grzać ciepłą wodę użytkową. Otwarcie kranu z ciepłą wodą nie powoduje wówczas uruchomienia pieca i leje się woda zimna. Z reguły przyczyną tego stanu rzeczy są problemy z "przetwornikiem przepływu wody użytkowej". Kupno nowego przetwornika to wydatek rzędu 80pln plus koszty robocizny. W przetworniku znajduje się turbinka, która pod wpływem przepływu wody powinna się kręcić i 'informować' piec jaki jest pobór wody. Z czasem ulega ona zabrudzeniu (np. kamieniem) i mimo przepływu wody nie kręci się, więc piec 'nie wie', że został odkręcony kurek z ciepłą wodą. Wówczas wystarczy jedynie wyczyścić tę turbinkę. Fachowiec za sam przyjazd zawoła nie mniej niż 50pln. A można to naprawić samemu..

  • Klucz '24', klucz typu 'żaba', spray z silikonem.
1

Najpierw zakręcamy główny zawór wody w mieszkaniu oraz zawór gazu przy piecyku. Dla bezpieczeństwa odłączamy również piecyk z prądu.
Następnie odkręcamy dolną osłonę piecyka, a następnie, odchylając lekko do góry, zdejmujemy główną obudowę piecyka.
Teraz pociągamy do siebie panel sterowania, który wysuwa się na ok 15cm i odchyla w dół.


2

W tym kroku odkręcimy nakrętki powyżej i poniżej "przetwornika przepływu wody użytkowej" (na instrukcji dołączonej do piecyka, na str. 6 jest oznaczony numerem 26).
Z pieca wypłynie nieco wody więc dobrze podłożyć jakąś szmatkę.
Odkręcamy nakrętkę poniżej przetwornika. Nie gubimy uszczelki.


3

Następnie odkręcamy nakrętkę powyżej przetwornika. Tej uszczelki również nie gubimy.
Teraz musimy obrócić przetwornik tak, aby 'do ściany' znalazł się plastikowy element, do którego podłączony jest przewód. Aby to zrobić, należy lekko odgiąć blaszkę obudowy, blokującą nakrętkę przetwornika.
Teraz przed nami ukaże się nakrętka, którą odkręcamy za pomocą 'żaby' i wyjmujemy.


4

Jesteśmy już w posiadaniu turbinki. Ostrożnie, aby nie ugiąć trzpienia, na którym się kręci, zdejmujemy ją.
Delikatnie czyścimy trzpień. Następnie możemy użyć wypierającego wodę sprayu z silikonem, spryskując nim trzpień i wnętrze walca turbinki.
Sprawdzamy czy turbinka kręci się kiedy na nią dmuchnąć. Powinna.


5

Ostatnim krokiem jest zamontowanie wszystkiego, w kolejności odwrotnej od tej, w jakiej demontowaliśmy.
Po zmontowaniu odkręcamy zawór wody i sprawdzamy czy nic nie cieknie. Następnie montujemy osłony i cieszymy się znów ciepłą wodą ;]


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Uwaga: kocioł gazowy jest niebezpiecznym urządzeniem - jeśli nie masz umiejetności ani doświadczenia w tego typu pracach, lepiej nie ryzykuj i zadzwoń po fachowca.

  • Pamiętaj o tym by PRZED rozpoczęciem prac zakręcić gaz, wodę i odłączyć prąd od piecyka.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.01.2011

Komentarze

Z przyjemnością przekażę tą poradę mojemu tacie, bo on tym się zajmuje, a z tego, co zorientowałam się, to ma właśnie tej firmy. Każde, dodatkowe informacje są na wagę złota. Dzięki:). Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-05-06 20:41:44

Miałem dokładnie taki sam problem z siemensem. Upłynęło bardzo dużo czasu zanim wpadłem na to, że to turbinka przepływomierza. Kiedy już ustaliłem gdzie jest "pies pogrzebany", zastosowałem autorskie i nowatorskie rozwiązanie. Zamiast, czyścić, przedmuchiwać itd. warto włożyć turbinkę do rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego na kilka lub kilkanaście godzin. Polecam. Działa 100%.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-08 23:23:17