Jak wybrać siekierę na miarę potrzeb i oczekiwań?

Siekiera to jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka w budownictwie i ciesielstwie, w ogrodzie i do prac domowych. Obecnie możemy wybierać wśród siekier różnej wielkości, zbudowanych z różnych materiałów i dedykowanych różnym pracom. Podstawowa budową narzędzia pozostaje jednak niezmieniona: siekiera składa się z głowicy (toporu) i trzonka. Czym się kierować wybierając siekierę idealną?

1

Rozkładamy siekierę na części pierwsze

Podstawowy podział na głowica i trzonek. O ile trzonka raczej na części pierwsze rozłożyć się nie da, o tyle głowicę - tak. Ten element każdej siekiery dzielimy na: obuch (tylna część głowica, najczęściej płasko zakończona i nie spełniająca żadnych dodatkowych funkcji), czepiec i ucho (miejsce opasania trzonka i złączenia go z głowicą), policzek (boczna część głowicy) i ostrze (przednia część głowicy). Od wieków siekiery wykonywane były z drewna (trzonek) i stali (głowica). Drewno, z którego zrobiony jest trzonek powinno być jak najtwardsze, odporne na wilgoć, czy pleśń i nie odkształcające się. Takie parametry posiada drewno m.in. z jesionu, orzesznika amerykańskiego i hikora. Stal użyta to wytworzenia głowicy powinna być hartowana i nierdzewna. Współczesne siekiery coraz częściej wykonywane są z tworzyw sztucznych. Na przykład Husqvarna, obok tradycyjnych drewniano-stalowych modeli, oferuje kilka różnych siekier wykonanych z kompozytów włókna szklanego. Te nowoczesne narzędzia charakteryzują się znacznie wyższą trwałością i wytrzymałością, są optymalnie skonstruowane (lekkie i poręczne) oraz świetnie wyważone, co gwarantuje skuteczną pracę. Dodatkowe zabezpieczenia, takie jak choćby: nieprzywieralna powłoka głowicy (zmniejsza tarcia podczas użytkowania) i osłonka trzonka (wykonana ze stali nierdzewnej, z powłoką antypoślizgową) – znacząco przedłużają żywotność siekiery i podnoszą efektywność pracy wykonywanej z jej pomocą.


2

Przegląd typów siekier

Przegląd typów siekier
  • Siekiery uniwersalne (inaczej: gospodarskie lub standardowe) – to siekiery dla tych, którzy… nie widzą na co się zdecydować. To narzędzia nadające się do różnych prac domowych i ogrodowych, co jednak skutkuje niewielkim wyspecjalizowaniem pod kątem jakiegokolwiek typu prac.

  • Siekiery rozłupujące – to narzędzia z ciężką, masywną głowicą i długim trzonkiem. Ostrze i policzki siekiery przypominają kształtem klin, dzięki czemu narzędzie idealnie sprawdza się przy rozłupywaniu drewna (przecięty lub nacięty kawałek drewna jest dodatkowo rozpychany na boki)

  • Siekiery turystyczne – to siekiery idealne na wyprawy plenerowe, sprawdzą się np. podczas wypadu pod namioty, umożliwią przygotowanie ogniska i wykonanie drobnych prac w ogrodzie. Są małe i lekkie (ważą najczęściej około pół kilograma).

  • Siekiery ciesielskie – to narzędzia bardzo ostre i precyzyjne, dedykowane do prac stolarskich i budowlanych.

  • Toporki – nieco większe od siekier turystycznych narzędzia, z krótkim trzonkiem i mocną głowicą (czasem z funkcjonalnych obuchem, np. toporek strażacki ma obuch przekształcony w oskard umożliwiający forsowanie różnych przeszkód). Sprawdzają się podczas drobnych prac przydomowych i ogrodowych.

  • Merliny (siekierko młoty) – to narzędzie będące klasycznym przykładem „dwa w jednym”. Ostrze narzędzia jest ostrzem typowej siekiery, natomiast obuch ma kształt młotka. Merliny mają najczęściej długie i proste trzonki.

  • Siekiery z racicą – to kolejne narzędzie „dwa w jednym”. Ostrze narzędzia jest ostrzem typowej siekiery (jak w wypadku merlinów), a obuch przekształcono tak, by umożliwić wyciąganie z drewna gwoździ.

  • Siekiery dwustronne – to model popularny w Ameryce Północnej i używany w leśnictwie (m.in. do karczowania). To narzędzie posiadające w miejscu obucha… drugie ostrze, co umożliwia nieprzerywanie pracy w wypadku stępienie się tego pierwszego – wystarczy odwrócić siekierę i wycinać, bądź karczować dalej.


3

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Nieodpowiednio używana siekiera może być narzędziem bardzo niebezpiecznym ze względu na dużą bezwładność. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń ciała należy bardzo dobrze przygotować miejsce pracy (stabilne, nie śliskie podłoże, z dala od zabudowań i samochodów) oraz dobrać akcesoria, które podniosą komfort pracy i zabezpieczą nasze: oczy (okulary ochronne), dłonie (rękawice ochronne) oraz stopy (specjalne obuwie z wzmocnionymi noskami). Istotna jest również odpowiednia konserwacja narzędzia, sprawdzanie poszczególnych elementów siekiery, ochrona przed działaniem warunków atmosferycznych i właściwe przechowywanie (ochraniacze na ostrza!). Do wybranej siekiery można dobrać zawieszki, dzięki którym przywiesimy narzędzie przy pasku.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.07.2016

Komentarze