Jak wybrać kominek i zaprojektować obudowę?

Kominek jest jednym z 'trudniejszych' punktów aranżacji pokoju dziennego. Szeroki asortyment dostępnych na rynku wkładów kominkowych jeszcze bardziej komplikuje podjęcie decyzji o mocy, systemie grzewczym i wyglądzie zewnętrznym.

1

MOC I WIELKOŚĆ
Dobór mocy wkładu kominkowego dostosowany powinien być do planowanych potrzeb grzewczych. Jeśli kominek będzie użytkowany tylko do celów estetycznych to wybieramy wkłady o małej mocy 6-8kW. Jeśli dom wyposażamy w system grawitacyjnego ogrzewania pomieszczeń powietrzem z obudowy wkładu jego moc powinna być ok. 14 -16 kW. W przypadku stosowania ogrzewania z płaszczem wodnym lub systemem turbo - przeznaczone są do tego specjalne wkłady systemowe.


2

WYGLĄD WKŁADU
Na rynku mamy do wyboru:
- wkłady jednostronne
- wkłady narożne jednonarożnikowe
- wkłady narożne dwunarożnikowe
- wkłady z dwustronną szybą
-wkłady wolnostojące


3
kominek z podnoszoną szybą kominek z podnoszoną szybą

SYSTEM OTWIERANIA
Istnieją dwa systemy otwierania drzwiczek do wkładów kominkowych:
- układ z zawiasami lewymi lub prawymi
- układ z szybą podnoszoną do góry /trzeba pamiętać, że system ten w znaczny sposób ogranicza nam zabudowę powyżej wkładu ze względu na stelaż stalowy pod system podnoszenia szyby


4
kominek w stylu klasycznym kominek w stylu klasycznym

OBUDOWA
Obudowa wkładu kominkowego powinna być spójna ze stylem w pomieszczeniu, w którym stoi. Jest sercem pokoju i powinien stanowić jego ozdobę.
W obudowie przewidzieć trzeba kratki nawiewu i wywiewu powietrza, podprowadzenie powietrza z zewnątrz pod komorę spalania , miejsce składowania drewna.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.10.2009

Komentarze

Ważne jest też mieć dobrego wykonawcę bez tego można mieć kłopoty,

Jeśli chodzi o Warszawę i okolice to polecę firmę Projekt RS. Remontowali dom u mnie a później u siostry. Dobry kontakt i doradztwo ze strony właściciela Pana Radka 882 772 715 który ma doświadczenie i jest naprawdę dobrym fachowcem od wielu lat. Mają chyba stronę ale nie pamiętam adresu. Przy użyciu google możecie znaleźć. Wcześniej brałem firmę składająca się z samych młodych ludzi i co się okazało bez doświadczenia. Tak więc szybko ich przepędziłem bo zamiast domu miałbym krzywa wierze. Radzę uważać na firmy które zaniżają wycenę tylko po to żeby wybrać ich do budowy. Później są problemy i trzeba po sądach chodzić.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-10 08:01:03

bardzo przydatne, polecam

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:05:31

Super porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-17 22:52:29