Jak wybrać dobre okna pcv?

Okna pcv to obecnie bardzo powszechnie stosowany typ stolarki okiennej. Są one niezwykle trwałe, dźwiękoszczelne a przy tym estetyczne. Aby wybrać najlepsze okna pcv trzeba przestrzegać kilku zasad:

1

Zanim zdecydujemy ostatecznie gdzie nabędziemy okna dobrze jest odwiedzić kilu producentów. Od dawna sprawdzoną metodą jest oparcie na się opiniach rodziny i przyjaciół, którzy już wymieniali okna i sprawdzili je w eksploatacji.


2

Obecnie okna pcv dostępne są w kolorze białym lub w różnorodnych okleinach drewnopodobnych. Przy oknach kolorowych dużo łatwiej jest utrzymać ich czystość. Pamiętajmy o tym, że możemy wybrać okna kolorowe jednostronnie od zewnątrz lub okna dwustronne.


3

O jakości okien w dużej mierze decyduje zastosowany profil okienny. Obecnie najczęściej sprzedawane są okna wykonane z profili pięciokomorowych i sześciokomorowych. Tego typu profile zapewniają odpowiednią stabilność okien a także zapobiegają utratom ciepła w pomieszczeniach.


4

Gdy wybieramy się do punktu sprzedaży okien i chcemy poznać wstępny kosztorys powinniśmy przynieść ze sobą projektu budynku, możemy także samodzielnie zmierzyć otwory okienne. Jednakże najlepszym wyjściem jest zamówienie profesjonalnego pomiaru w firmie okiennej.


5

Bardzo istotnymi elementami okien są również szyby i okucia. Jeśli chodzi o szyby powinniśmy pamiętać, że możemy zamówić szyby o podwyższonym stopniu dźwiękoszczelności, szyby antywłamaniowe, wyposażone w termoramkę a także szyby w różnych wersjach kolorystycznych, czyli przyciemniane, lustrzane, ornamentowe. Okucia to również ważny czynnik, który wpływa na liczne istotne funkcje okienne. Pamiętajmy o tym, że nie musimy decydować się na okna w wersji standardowej, gdyż nowoczesne okucia umożliwiają nam skorzystanie z wielu bardzo pożytecznych funkcji. Warto zainteresować się wielostopniowymi uchyłami, przesuwnymi oknami tarasowymi czy też specjalnymi okuciami, które chronią okna przed otwarciem ich przez dzieci.


6

W oknach istnieje również możliwość zastosowania elementów ozdobnych takich jak na przykład szprosy. Występują one w licznych układach, kolorach oraz grubościach. Obecnie coraz częściej, zwłaszcza w nowych budynkach stosuje się okna o kształtach niestandardowych a mianowicie: łuki, koła, trapezy, trójkąty. Należy pamiętać o tym, że takie okna są dużo droższe oraz wymagają dłuższego terminu realizacji.


7

Przy zakupie okien powinniśmy także zwrócić uwagę na długość okresu gwarancyjnego przewidzianego na trwałość profili, okuć i szyb. Istotna jest także kwestia montażu, jego zakres i cena.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.10.2009

Komentarze

dodam też 3 grosze.

wybierając okna lepiej zrezygnować ze szprosów wewnętrznych o ile będzie pasowało to do koncepcji budynku - obniżają termikę szyby

nie należy kierować się tylko ceną - najtańsze okna z jakiegoś powodu są właśnie najtańsze (słabsze materiały użyte do produkcji)

na rynku pojawiły się okna do domów pasywnych - nie ma sensu montować ich w blokach bo nie dość że przepłacimy to takie okna nie spełnią swojego zadania ponieważ są zaprojektowane inaczej niż okna do bloków.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-03 04:22:00

Montaż jest najważniejszy. Co z tego, że kupimy drogie okna, najlepszego producenta, a niewykwalifikowana ekipa montażowa osadzi je nam tylko na pianę? Ponadto ktoś je w nocy wytnie i zostaniemy bez okien. Przykłady można mnożyć: mostki termiczne, źle dobrana technika zamocowania, brak pionu i poziomu, wykrzywienia ramy, uszkodzenia w trakcie montażu itp. Przy zakupie okien proponuję zwrócić uwagę na wszystkie kwestie przytoczone przez autora.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-26 21:52:46