Jak wprowadzić grzyby do ogrodu?

Grzybobranie we własnym ogrodzie sprawia jeszcze większą satysfakcję niż tradycyjne - w lesie. Nie każdy właściciel ogrodu lub działki ma to szczęście, że grzyby rosną u niego same i od zawsze. Jeśli na działce rosną drzewa, można pokusić się o próbę "zaimplanowania" grzybów we własnym ogrodzie . Wzajemne relację nawiązują: - brzoza i koźlarze (kozaki) - świerk i rydze - sosna i maślaki - dąb i prawdziwki. Wybierając się na jesienne grzybobranie warto pomyśleć również o GRZYBNIOBRANIU. Po to, by grzybnią zaszczepić glebę we własnym ogrodzie.

  • Grzybnia z leśną próchnicą, drzewa w ogrodzie lub na działce.
1

Jeśli znajdziesz w lesie grzyby, delikatnie wykręć je z podłoża. Rozgarnij nieco ściółkę tam, gdzie rósł grzyb i pobierz trochę ziemi leśnej z grzybnią do woreczka. Nie rozgarniaj wielkiej połaci ściółki, by nie uszkadzać naturalnej warstwy grzybnionośnej.


2

Zanieś zdobycz do swojego ogrodu i jak najszybciej rozłóż pod drzewami. Ziemię przed nałożeniem ściółki z grzybnią wzrusz i podlej. Po rozłożeniu ściółki delikatnie wymieszaj próchnicę leśną z ogrodową. Podlej i czekaj. (Możesz też razem z grzybnią rozłożyć na podłożu stare, przerośnięte już grzyby przyniesione z lasu.)Czekanie jest dość długie, bo może trwać nawet kilka lat, ale operacja przesadzania grzybni jest opłacalna - pomyśl o frajdzie, jaką sprawi Ci znalezienie choć kilku grzybów we własnym ogrodzie.


3

opis porady


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj o preferencjach w relacjach drzewo-grzyb. Przenoś do ogrodu tylko grzybnię jadalnych gatunków; bądź absolutnie pewien/pewna, jakim grzybem szczepisz glebę - dla bezpieczeństwa własnego i najbliższych.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.09.2009

Komentarze

Bardzo ciekawe-pozdrawiam:)
fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:34:34

Interesująca porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 20:32:06

Od 4 lat pod drzewami na działce (głównie brzozy, sosny, świerki ) wysypujemy strzępki, i resztki po czyszczeniu grzybów. W tym roku doczekaliśmy się plonów :) Kozaki rosły między brzozami, przy świerkach sitaki i o dziwo mnóstwo maślaków pod jabłonkami !.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-19 15:38:50