Jak utrzymać porządek w domu i nie zwariować?

Każdy z nas chciałby mieć czysty i zadbany dom, do którego w każdej chwili możemy zaprosić gości. Moją dewizą jest hasło: " Miej w mieszkaniu taki porządek, aby nie było Ci wstyd, gdy wpadną niezapowiedziani goście ". Kilka razy się do niej nie zastosowałam i pech chciał, że wówczas miałam niespodziewany nalot teściowej... Odtąd stosuję się do niej bezwzględnie. Wyrobiłam w sobie kilka nawyków, dzięki którym w moim domu jest zawsze ład i harmonia. W tej poradzie chciałabym się nimi z Wami podzielić.

1

Podziel zadania wśród domowników

Podziel zadania wśród domowników

O dom powinni dbać wszyscy domownicy. Dlatego warto podzielić zadania wśród wszystkich mieszkańców. Można sporządzić grafik, wówczas każdy będzie wiedział co należy do jego obowiązków. Jeśli zadaniem męża jest wynoszenie śmieci, musi on na bieżąco pilnować, aby kosz był opróżniany. Jeśli każdy domownik będzie miał swoje obowiązki i będzie przestrzegał ich wykonywania na pewno unikniecie bałaganu i sprzeczek między sobą.


2

Odkładaj przedmioty tam, gdzie ich miejsce

Odkładaj przedmioty tam, gdzie ich miejsce

Wszystkie rzeczy w domu powinny mieć swoje miejsce. Wtedy należy pamiętać tylko o tym, aby zawsze wszystko odkładać tam, gdzie należy. Kiedy naładujesz komórkę nie zostawiaj ładowarki w gniazdku, lecz odłóż ją tam, skąd ją wzięłaś. Kiedy wrócisz do domu nie rzucaj kurtki na krzesło, lecz odwieś ją od razu do szafy. Jeśli masz w domu dużo drobnych przedmiotów, które nie wiesz gdzie umieścić kup kilka pudełek dekoracyjnych do przechowywania. Tam umieść tematycznie te rzeczy, np. jedno pudełko przeznacz na artykuły biurowe, drugie na wszelkie ładowarki i kable. Sęk w tym, abyś wiedziała, gdzie co masz i gdzie szukać. Nie zostawiając przedmiotów w przypadkowych miejscach nie stwarzasz chaosu.


3

Wyrzucaj bezużyteczne rzeczy

Wyrzucaj bezużyteczne rzeczy

Rzeczy zbędne wyrzucaj na bieżąco. Przeterminowane kosmetyki, za małe ubrania, sterty niepotrzebnych papierów czy bezużyteczne bibeloty - naprawdę nie są Ci już do niczego potrzebne. Nie kolekcjonuj zbędnych przedmiotów, nie zaśmiecaj swojego otoczenia. Lepiej będzie Ci utrzymać w domu porządek, jeśli nie będziesz mieć w domu rzeczy niepotrzebnych. Pamiętaj, także o regularnym przeglądzie swojej lodówki.


4

Tego nie odkładaj na później

Tego nie odkładaj na później

Wyrób w sobie nawyk natychmiastowego wykonywania niektórych czynności. Ścielenie łóżka, bieżące zmywanie naczyń, wytarcie kuchenki, sprzątnięcie blatu kuchennego po przygotowaniu śniadania, zebranie ubrań z suszarki - te czynności wykonuj natychmiast. Wszystkie te zadania zajmą Ci kilka chwil, a efekt ich będzie taki, że nie będziesz stwarzać w swym domu niepotrzebnego bałaganu. Nie odkładaj tych czynności na później, dzięki temu zachowasz w domu ład i porządek.


5

Ustal swój grafik sprzątania

Ustal swój grafik sprzątania

W moim domu rodzinnym sobota była dniem generalnych porządków. I tak jest teraz w moim domu. A więc odkurzanie i mycie podłóg, ścieranie kurzu, czyszczenie sanitariatów, zrobienie prania zajmują mi kilka sobotnich godzin. Jeśli w sobotę pracujesz wybierz inny dzień lub podziel porządki na dwa, trzy dni. Jeśli na co dzień będziesz stosować wyżej wymienione porady w dzień sprzątania wszystko pójdzie o wiele sprawniej. Nie będziesz potykać się o rozrzucone na podłodze przedmioty ani marnować czasu na segregację rzeczy. Zaoszczędzony czas lepiej wykorzystać na małą czarną i ciacho w pięknym, wysprzątanym i pachnącym mieszkaniu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.06.2017

Komentarze