Jak usunąć plamę ze smoły i żywicy drzew?

Kiedyś wiedza z zakresu usuwania plam była cenna i przekazywana z babci na wnuczkę, teraz w dobie lumpeksów, "jednorazowości" wiedza ta nieco traci na cenności, ale ciągle może uratować nam naszą ulubiona koszulkę lub bluzę przed przeznaczeniem jej na szmatę do podłogi.

1
(Źródło zdjęcia:www.wild-mistress.ru) Dostępne na rynku gotowe środki do odplamiania niezawsze są sk (Źródło zdjęcia:www.wild-mistress.ru) Dostępne na rynku gotowe środki do odplamiania niezawsze są sk

W procesie usuwania plam istotny jest czas. Im wcześniej rozpoczniemy akcję ratunkową tym mamy większe szanse na powodzenie. Pozostawienie plamy "na później" powoduje że substancja brudząca głębiej i trwalej wnika we włókna materiału i trudniej będzie ją usunąć.


2

Najpierw ostrożnie spróbój usunąć nożykiem lub innym narzędziem warstwę brudu tak by powierzchnia plamy była jak najmniejsza.


3

Plamę ze smoły lub żywicy przetrzyj szmatką nasączoną tempertyną ( w przypadku problemów ze zdobyciem można zastosować olej lniany). Podłóż pod plamę kawałki bibuły lub szmatki bawełnianej by rozpuszczające się cząsteczki smoły lub żywicy były przez nie wchłaniane a nie przez nasze ubranie. Można delikatnie nie za gorącym żelazkiem przyprasować plame (oczywiście przez wcześniej podłożona bibułę).


4

Jeżeli masz problemy z dostępem do tempertyny i oleju lnianego możesz spróbować użyć rozpuszczalnika benzynowego lub asfaltowego. Szukaj ichw sklepach chemicznych lub technicznych. Jeżeli zdecydujesz się na nie bądź ostrożny przeprowadzaj zabieg z daleka od ognia, przy zastosowaniu tych rozpuszczalników nie stosuj operacji z żelazkiem !!!


5

Na koniec wypłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem dostępnych detergentów. W razie potrzeby cykl powtórzyć.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.03.2011

Komentarze