Jak ustalić najkorzystniejsze warunki umowy z wykonawcą? Fachowo cz.2.

Umowa z wykonawcą remontującym mieszkanie lub budującym dom to podstawa. Wprawdzie przepisy prawa jednoznacznie wskazują, że umowa ustna wiąże strony na takich samych zasadach jak umowa sporządzona w formie pisemnej, ale dla własnego spokoju i bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy najlepiej przygotować zawsze umowę na papierze. Dobrze, by inwestor kierował się zasadą ograniczonego zaufania w odniesieniu do wykonawcy - nie każdy sprawiający korzystne wrażenie fachowiec wart jest autentycznego zaufania. Umowa w formie pisemnej powinna gwarantować prawa i obowiązki obu stron oraz zawierać zapisy o szczegółowych warunkach podjętej współpracy. Inwestor i wykonawca to przedstawiciele przeciwnych obozów, których łączy tylko jedno: pieniądze. Przy czym ten pierwszy chce ich wydać jak najmniej, a ten drugi - chce ich otrzymać jak najwięcej. Idealny moment na negocjacje z wykonawcą to taki, w którym to on poszukuje zleceniodawcy. Oto garść porad, jak zatrzymać gotówkę w portfelu i zatrudnić dobrego fachowca:

  • Głowa na karku, żyłka negocjatora, wyczucie psychologiczne.
1

Przed spotkaniem z wykonawcą dobrze przemyśl, co chcesz mu powiedzieć. Spróbuj też wyobrazić sobie, jak zareagujesz, w razie gdyby padły zaskakujące propozycje cenowe i zastanów się nad swoimi ewentualnymi odpowiedziami. To pozwoli uniknąć ci zdezorientowania, kiedy do takiej sytuacji dojdzie w rzeczywistości. Ułóż w myślach plan rozmowy lub spisz to na kartce i miej ją podczas spotkania.


2

Miej umysł otwarty na wszystko, co mówi i oferuje słownie wykonawca. Wykorzystaj to przy negocjacji warunków - najlepiej na świeżo, w trakcie rozmowy, podczas której padły deklaracje wykonawcy. Inaczej przy następnym spotkaniu z nim trudno będzie udowodnić, że rzeczywiście coś podobnego mówił. Jeśli możesz, zapisuj propozycje wykonawcy, będzie to potwierdzenie jego słów (rób krótkie notki w czasie trwania rozmowy).


3

Jasno przedstaw swoje oczekiwania względem jakości pracy i propozycje finansowe. Pamiętaj, że temat pieniędzy, choć drażliwy, jest tu jednym z najważniejszych punktów. Zdecydowanie obstawaj przy swoich żądaniach co do jakości i terminowości prac. Ciut bardziej miękko potraktuj finanse. W czasie negocjowania wysokości zapłaty za pracę wystartuj z ceny najniższej. Wykonawca i tak zacznie negocjacje od ceny najwyższej. Nie zgadzaj się zbyt szybko na wyższą kwotę do zapłaty - zaproponuj, że jesteś skłonny zapłacić nieco więcej, ale pod pewnymi warunkami (warunki te musisz wymyślić przed spotkaniem z wykonawcą - w trakcie rozmowy nie będzie za wiele czasu na myślenie o tym). Nie zgadzaj się na pierwszą sumę zaproponowaną przez wykonawcę, bo zdrowo przepłacisz. Pamiętaj: w relacjach inwestor - wykonawca jesteś pracodawcą i masz prawo stawiać warunki. Zdecydowanie odstawaj przy swoich żądaniach na temat jakości i terminowości prac. Bardziej miękko potraktuj finanse - szczególnie, jeśli zależy ci na wykonawcy.


4

Zawrzyj w umowie wszystko, co uznasz za istotne z twojego punktu widzenia i szczegółowe wytyczne odnośnie sposobu rozliczenia za wykonaną pracę. Zawrzyj informacje o: etapach, terminach oddawania kolejnych etapów pracy, ilości, liczbie, powierzchni do rozliczenia, gwarancjach udzielanych przez wykonawcę i o konsekwencjach za niewywiązywanie się z zapisów umowy. Nie zapomnij o zapisie odnoszącym się do tego, kto co zabezpiecza i zapewnia, by nie okazało się, że do kwoty, którą musisz zapłacić ekipie, doliczysz sobie koszt wypożyczenia lub zakupu sprzętu remontowo - budowlanego.


5

Jeśli wykonawca proponuje ci, że sporządzi i przedstawi kosztorys, zgódź się. Tylko zaznacz, żeby kosztorys zadowolił obie strony, bo po jego ewentualnym zaakceptowaniu nie dopłacisz więcej ani grosza.


6

Nie zgadzaj się na zaliczki. Szczególnie, gdy to ty zapewniasz materiały. Wykonawca na robociznę nie potrzebuje zaliczek. Ważne! Ostatnia rata wypłacana wykonawcy powinna być jak najwyższa i trafić do niego po zakończeniu wszystkich prac oraz po twoim odbiorze.


7

Obserwuj i oceniaj pracę wykonawcy. Każdy jego błąd to twoja szansa na renegocjację warunków umowy. Nie bój się tego wykorzystać. Ale nie szukaj też dziury w całym, kiedy robota jest wykonana na medal.


8

Licz i kalkuluj. Nie wierz w to, że dogadacie się z wykonawcą co do ceny w trakcie pracy. Jeśli przystaniesz na spisanie umowy bez szczegółowych warunków rozliczenia, DUŻO przepłacisz.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie obstawaj za wszelką cenę przy swoich propozycjach i nie odrzucaj z założenia oferty wykonawcy. Daj sobie czas na podjęcie decyzji.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.10.2009

Komentarze

Bardzo praktyczne i pożyteczne>pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 08:05:07

Bardzo pożyteczna porada.Gratuluję wiedzy!

Ostatnio zmieniony: 2010-07-23 19:45:26