Jak urządzić kuchnię w klimatach prowansalskich?

Nieważne, czy kuchnia jest mała, czy duża, ale istotne jest, by dobrze czuć się w niej jako gospodyni domowa. Nowoczesna pani domu nie siedzi już po uszy w garach do późnych godzin nocnych. Jej kuchnia to marzenie każdej pani. Wszystko ma swoje miejsce. Wydawałoby się, że łyżka leżąca na stole nie ma swojego przeznaczenia. Praktycznie nie ma rzeczy, która by nie była potrzebna do pracy w kuchni.

1

Ogromną podporą w pracach kuchennych są sprzęty gospodarcze, które skracają wiele czasu. Teraz gotowanie to przyjemność i nie trzeba stresować się, że coś będzie źle zrobione. Przestrzeń kuchni musi być dobrze oszacowana, ponieważ każdy centymetr jest na wagę złota. Nie można marnować żadnej półki, chociażby najmniejszej. W nowoczesnej kuchni panuje klimat, który uwielbiają wszyscy domownicy. Ważne jest, by podczas robienia czynności nie wchodzić sobie w drogę, ponieważ to zakłóca funkcjonalność.


2

Styl prowansalski to nastroje wiejskie i bardzo przyjazne dla ludzi. Kuchnia wygląda na bardzo delikatną za sprawą ażurowych, białych szafek, które zamontowane są na górze ściany. Całość pomieszczenia jest w jasnym kolorze, prawie białym. Dla podkreślenia ważności kuchni blat jest w ciemnej barwie, podobnej do włoskiego orzecha. Ten odcień bardzo współgra z resztą wystroju. Biały kolor rozjaśnia i powiększa powierzchnię.


3

Poprzez takie rozwiązanie uzyskuje się przestrzenną powierzchnię, w które może wszystko bardzo dobrze funkcjonować. Kolory nie drażnią, bo są z tonowane i z przyjemnością przebywa się w tym pomieszczeniu. Nie ma zachowanego ciągu mebli, które są powieszone jako szafki podręczne do produktów spożywczych. Najczęściej są to szafki górne, bo najprościej jest sięgnąć po poszukiwany produkt. Na dole przeważnie są również szafki, ale one mają przeznaczenie, jako szafki na garnki i inne akcesoria kuchenne potrzebne do pracy.


4

Szafki są delikatne i mają wzorek z dziurkami, które pomalowane są na biało. Okap jest dopasowany do wnętrza i prawie jest niewidoczny dla kręcących się tam domowników. Okap jest bardzo istotny dla dobrej wentylacji powietrza oraz pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, które niestety pojawiają się przy gotowaniu.


5

Pomieszczenie to tętni życiem nie tylko ze względu na ruch, jaki w nim panuje, ale na sam klimat wewnątrz wytworzony przez same meble tam stojące, nietypowe szafki, które dodają subtelności. Miło w takim otoczeniu pełnym światła przyrządzić obiad albo zrobić niespodziankę domownikom i upiec pyszne ciasto. To sama radość i duży relaks móc gotować i zarazem odpoczywać w kuchni.


6
źródło: http://www.flickr.com/photos/matthias17/5330306217/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/matthias17/5330306217/sizes/m/in/photostream/

Lampa zamontowana jest na górze i ma formę klosza z falbanką figlarnie wywiniętą do góry. Blat przygotowawczy do posiłków jest obszerny, co pozwala na swobodne poruszanie się po kuchni i bliski dostęp do wszystkich akcesoriów kuchennych. W okolicach, gdzie jest przestrzeń wolna pomiędzy szafkami górnymi a blatem kuchennym można zamontować relingi, które dodatkowo załatwią sprawę ciągłego szukania chochli do zupy, tłuczka do mięsa albo otwieracza do konserw.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.09.2010

Komentarze

To klimaty wiejskie. Uwielbiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 11:28:45

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 06:24:21

Ale słodkie. Uwielbiam klimaty wiejskie. Też tak urządziłbym w podobnym stylu kuchnię

Ostatnio zmieniony: 2010-12-13 15:32:51