Jak tapetować?
Sztuka kładzenia tapet nie dotyczy jedynie takiego ich położenia, by prosto i bez fałdek przylegały do ściany. Wytrawny tapeciarz wie, że aby tapeta dobrze trzymała się powierzchni i z czasem nie zmieniała barwy na kolor pokrytej nią ściany, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Żaden też fachowiec nie zdradzi wszystkich sekretów, jak tapetować szybko i efektownie.
- • Tapety, klej do tapet, wiadro z wodą, zmiotka, szczotka, szeroki pędzel, drabina

Oceń stan podłoża pod tapety. Jeśli są to nowe, równe i nieuszkodzone ściany, będą wymagać jedynie porządnego zagruntowania. Zupełnie inaczej ma się sprawa, kiedy ściany są stare, nierówne, pokryte wieloma warstwami farb lub tapetami. Wtedy, zanim zawisną na nich tapety, musisz przygotować podłoże.
Zacznij od odkręcenia kontaktów i zabezpieczenia gniazdek. Następnie zerwij stare tapety – jeśli masz dzieci, możesz zlecić im tę czynność – będą zachwycone! (Tylko nie zapomnij zaopatrzyć ich w odzież ochronną i czapki – milusińscy zazwyczaj w zdzieranie tapet wkładają wiele serca i energii, dlatego nastaw się na pojawienie się w mieszkaniu zapylenia prawie równego temu, które panuje podczas pustynnej burzy.) Chcąc uniknąć pylenia, przed zdjęciem starych tapet porządnie zwilż je specjalnym środkiem rozpuszczającym klej. Resztki tapet zedrzyj szpachelką.
Jeśli ściany pokrywa farba, zedrzyj ją szpachelką. Staraj się doskrobać do pierwotnej warstwy tynku na cegle. Licz się z tym, że w starym budownictwie możesz natknąć się na niecodzienne zestawy kolorystyczne dawniej używanych farb; i że niektóre farby mogły głęboko wniknąć nawet w tynk. Oczyszczanie ściany z farby to żmudna czynność.
Ciepłą, czystą wodą i zmiotką umyj oczyszczone ściany. Usuwasz w ten sposób pozostałości kleju i farb.

Wyrównaj gipsem nierówności i zaszpachluj dziury oraz pęknięcia w ścianie.
Jeśli ściana już przeschła, zagruntuj ją. Użyj do tego rozprowadzonego w wodzie kleju do tapet – postępuj ściśle wg wskazań producenta. Weź też przymiarkę na ściany: jak tapetować masz stare mury, których jeszcze nigdy nie pokrywały tapety, roztworu gruntującego musisz użyć wiele więcej niżeli w przypadku ścian w budownictwie płytowym. Stare mury trzeba czasem gruntować kilka razy – bo piją nakładany nań klej zupełnie jakby były z gąbki.
Właściwe tapetowanie zacznij od dokładnego wymierzenia wysokości pomieszczenia – pomiarów dokonaj w kilku miejscach. Tapet nigdy nie tnij równo wg miary wysokości ściany. Zawsze zostaw sobie kawałek naddatku - pokryte klejem powierzchnie mogą zmieniać długość, a ściany miewają różną wysokość w różnych miejscach. Weź też pod uwagę zgodność wzoru (producenci umieszczają na rolkach informacje o tym, co ile centymetrów powtarza się deseń; jednak – jeśli pokrywać się będzie nierówne ściany np. w starych budynkach, należy wziąć poprawkę na te właśnie nierówności i przyciąć ciut więcej tapety, niż wynika to z miary.
Tapety pokrywaj klejem zgodnie z zaleceniem producenta. Niech Cię nie kusi, by klej rozcieńczyć lub zrobić gęstszy – odbije się to na wyglądzie położonej tapety. Może też doprowadzić do nadmiernego jej odkształcenia i w efekcie – uszkodzenia.
Przed położeniem każdego paska tapety poziomicą sprawdzaj pion i poziom przewidywanego ułożenia paska. Pamiętaj, że kilka milimetrów odstępstwa na jednym z końców tapety może w efekcie dać wiele centymetrów odchylenia na ostatnim pasku.

Pokryj tapetę klejem i złóż ją posmarowanymi stronami do siebie, nie zaginając przy tym kantu. Po kilku minutach ułóż tapetę na ścianie, wyrównaj do poziomu i pionu i delikatnie usuń pęcherzyki powietrza spomiędzy tapety a ściany. Najlepiej rozsuń je ku brzegom tapety, wykonując posuwiste, delikatne, ale zdecydowane ruchy w górę, na boki i w dół.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Jeśli pomimo solidnego zagruntowania ścian tapety nie chcą się trzymać, naklej na ściany najpierw czarno-białe gazety, a dopiero na nie naklej tapety.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Dodaj komentarz