Jak szukać mieszkania w Warszawie - dla studenta (cz.II - akademik)?

Ile czasu wcześniej trzeba zarezerwować sobie miejsce w akademiku? Jakie dokumenty są do tego nam potrzebne? Czy możemy mieszkać jako para w akademiku?

  • Podczas przydzielania miejsc pierwszeństwo mają osoby, które dostały skierowanie ze swojej uczelni.
1

Zazwyczaj przed wakacjami (dla studentów po pierwszym roku) terminy są wyznaczane przez komisje stypendialne czy inne organy, które przyznają skierowania do akademików. Trzeba się dowiedzieć na swoim wydziale. Jeśli dopiero dostaliśmy się na studia – także możemy dostać akademik, najlepiej zgłosić się do sekretariatu/dziekanatu i wypytać, zajrzeć na stronę internetową, albo zgłosić się do biura spraw studenckich na swojej uczelni.


2

Podczas przydzielania miejsc pierwszeństwo mają osoby, które dostały skierowanie ze swojej uczelni. Pod koniec września/na początku października odbywa się kwaterowanie w akademikach. Zostaje wyznaczony ścisły termin, do którego należy się zgłosić. Po tym terminie (najczęściej po pierwszym tygodniu października) miejsce przepada. Z puli miejsc, które nie zostały przyznane, można później skorzystać, jeśli nie ma się na nie skierowania.


3

Dokumenty: zazwyczaj to wniosek o przyznanie miejsca, gdzie podaje się najważniejsze dane, do niego dołącza się zaświadczenia o zarobkach, gdyż na tej podstawie w pierwszej kolejności przyznawane są miejsca w akademikach. Zazwyczaj wymagane są dokumenty rodziców (zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego, decyzja o wysokości emerytury, renty itp.), jak i samego studenta (zaświadczenie o uzyskiwanym dochodzie albo o nieuzyskiwaniu dochodów, oba z urzędu skarbowego na podstawie złożonego PIT-a). Zaświadczenia w US zazwyczaj można dostać od ręki, chociaż w niektórych trzeba czekać nawet kilka dni (np. w Wołominie). Lepiej zawczasu się dowiedzieć, co jest wymagane i złożyć wszystko, co jest potrzebne, w odpowiednim terminie.


4

Pary: to bywa różnie, zależy od akademika. Na UW w większości akademików są problemy, jeśli chce się zamieszkać w parze, a nie jest się małżeństwem. Na Żwirki i Wigury (największy akademik UW) nie ma pokoi koedukacyjnych, są oddzielne piętra dla kobiet i mężczyzn (podobno). Bez problemu za to można mieszkać w KIC-u, czyli w Domu Studenta nr 3 UW na ulicy Kickiego.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Więcej info na temat akademików UW: www.bss.uw.edu.pl


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.09.2010

Komentarze