Jak szukać mieszkania do wynajęcia?

Poszukiwanie mieszkania należy zacząć od ustalenia preferencji, jakie ma spełniać dany lokal oraz ile mają wynieść wszelkie koszta związane z wynajmem. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na lokalizację, odległość od infrastruktury, a przede wszystkim miejsca pracy lub nauki. Drugą ważną sprawą jest odległość od środków komunikacji miejskiej i możliwość dojazdu do miejsc dla nas ważnych.

1

Czytając ogłoszenia należy zwracać uwagę na w/w aspekty, ale to nie wystarczy, aby znaleźć najbardziej optymalny dla nas lokal.


2

W ogłoszeniach powinna znaleźć się informacja o tym, czy na wynajem jest tylko pokój, czy też całe samodzielne mieszkanie. Ma to istotne znaczenie przy sposobie rozliczania mediów. Zwykle przy wynajmie jednego pokoju „przy rodzinie” podana kwota za pokój jest kwotą stałą, niezależną od zużycia prądu czy wody.


3

Ogłoszenia w prasie są zwykle krótkie i lakoniczne, dlatego też wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać w rozmowie telefonicznej, aby zaoszczędzić sobie czasu i rozczarowań.


4

Pytać należy przede wszystkim o formę rozliczeń. Różni ludzie mogą inaczej rozumieć słowo „czynsz”. Należy pamiętać, że przy wynajmie całego mieszkania jest to opłata stała, niezależna od zużycia prądu czy wody. Wszystkie media powinny być rozliczane według zużycia liczników, jest to klarowne i uczciwe dla wszystkich stron. Ogłoszenia nie zawsze precyzują te kwestie, a wręcz czasem podawany jest tylko czynsz, który jest niski, a po umówieniu się na miejscu można być niemile zaskoczonym opłatami dodatkowymi.


5

Czytając ogłoszenia trzeba też zwracać uwagę na to, czy właściciel pobiera kaucję i jaka jest jej wysokość.
W rozmowie bezpośredniej warto upewnić się, jakie są zasady zwrotu kaucji.


6

Najlepiej powierzyć wszystkie te czynności pośrednikowi, który pomoże znaleźć odpowiednie mieszkanie, a także zweryfikuje umowę najmu, aby była ona bezpieczna dla obu stron.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Poszukiwanie mieszkania należy zacząć od ustalenia, jakie warunki ma spełniać lokal oraz ile mają wynieść wszelkie koszta związane z wynajmem


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.10.2010

Komentarze

Cenna porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-23 23:29:20

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 22:05:34

Wszystko bardzo ciekawie.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-03 17:47:45