Jak szukać mieszkania – bezpośrednio czy przez agencję nieruchomości?

Poszukujesz idealnego mieszkania na sprzedaż lub takiego, w którym planujesz zamieszkać wraz z rodziną? Czy podczas podejmowania decyzji o jego zakupie zdajesz się na posiadaną wiedzę, polecone oferty znajomych, a może inne wyznaczniki? Każdy krok podejmowany w stronę zakupu mieszkania wykonuj świadomie, tak aby nie popełnić błędu.

1

Każdy wariant poszukiwania idealnej oferty mieszkaniowej będzie korzystny dla nabywcy, pod warunkiem, że finalnie zakupi on mieszkanie, które będzie strzałem w dziesiątkę. Aby tak było, Ty, jako potencjalnie zainteresowany, musisz mieć 100% pewności co do swojego wyboru. Czy opłaca się kupować mieszkanie z udziałem pośrednika? A może lepiej wybrać tańszą opcję i wziąć sprawy we własne ręce? Poniżej weźmiemy pod lupę temat pośrednictwa przy zakupie mieszkań.Na początek zastanówmy się, co kryje się pod określeniem „udana inwestycja”. Jeśli rozważymy wszystkie aspekty prawa, życia codziennego i finansowania, to staje się jasne, że taką nieruchomość powinna charakteryzować:

  • stosunkowo niska cena,

  • dobra lokalizacja,

  • zadowalający stan techniczny budynku,

  • funkcjonalne rozwiązania instalacyjne i ogólnobudowlane.Ale również sąsiedztwo, plany zagospodarowania przestrzennego, szczególnie w perspektywie kilku lat.


2

Pamiętaj, że decydujesz się na zakup mieszkania, które będzie służyło przez lata Tobie lub wynajmującym nieruchomość. Patrząc w przyszłość, zwróć również uwagę na to, by w razie konieczności sprzedaży mieszkania, oferta, którą przedstawisz, była ciekawa. Nie jest łatwo znaleźć lokal, który będzie spełniał jednocześnie wszystkie aspekty udanej inwestycji. Jest to trudne zwłaszcza wtedy, gdy poszukujesz go samodzielnie i w ograniczonym zakresie czasu.Aby mieć większe szanse na podjęcie słusznej decyzji, konieczna jest odpowiednia znajomość rynku, w tym umiejętna segregacja korzystnych i zdecydowanie opłacalnych ogłoszeń mieszkaniowych. Znalezienie mieszkania bez pośrednika to niekiedy droga na prowizoryczne skróty, które w rezultacie mogą być wyboistą ścieżką przez mękę. Jak więc znaleźć zaufanego pośrednika?


3

Zacznij od poszukiwań!

Na rynku istnieje mnóstwo biur nieruchomości i aby wybrać najlepsze, przeprowadź prywatne śledztwo. Być może Twoi znajomi korzystali już z jakiejś sprawdzonej pomocy? System poleceń jest szczególnie istotny dla tego typu inwestycji. Pamiętaj, że pośrednicy nie muszą obecnie przedstawiać żadnej licencji uprawniającej ich do wykonywania swojej pracy. Czujność i referencje są zatem szczególnie ważne.


4

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Gdzie znajduje się biuro? Czy posiada własny lokal, do którego możesz podejść, porozmawiać z pracownikiem? Czy doradcy posiadają doświadczenie, umiejętności oraz wiedzę potwierdzoną odpowiednim dokumentem? Jak wyglądały pierwsze zaproponowane oferty mieszkań i czy spełniały Twoje oczekiwania? Zajrzyj też do sieci. Być może ktoś postarał się o dokładny opis biura, którym jesteś zainteresowany.


5

Z pośrednikiem – bezpiecznie i szybko

Jeśli decydujesz się na pomoc pośrednika, to zyskujesz obszerną bazę ogłoszeń mieszkań, z wyszczególnionym opisem inwestycji, zdjęciami, a także lokalizacją nieruchomości. Wiadomości dotyczące wyselekcjonowanych ofert najczęściej podsyłane są na maila w formie „gotowców”, czyli ogłoszeń z komentarzem i oceną, przez co bardzo szybko można przeprowadzić wstępną selekcję.Co ważne, otrzymujesz tylko takie ogłoszenia mieszkań, które rzeczywiście będą Cię interesować – pierwszą selekcję przeprowadza pracownik biura, który przekopuje się przez bazę agencji. W pakiecie nieruchomości znajdują się również ogłoszenia, do których prywatnie nigdy nie miałbyś dostępu.Pośrednik nieruchomości stara się pomóc nie tylko w pierwszej fazie poszukiwań, ale również udziela się podczas przeprowadzania rozmów z właścicielami nieruchomości (rynek wtórny) lub przedstawicielem wyznaczonym przez dewelopera (rynek pierwotny). Również oględziny mieszkania przeprowadzasz w obecności pośrednika. Często dysponuje on znacznie większą wiedzą niż Ty, dzięki czemu powinien sprawnie odpowiadać na pytania, które mu zadasz.Dobry pośrednik jest też kompetentnym doradcą. Pomaga odnaleźć taką ofertę, która będzie dla Ciebie korzystna finansowo – jest to zgodne z tym, co podpisuje w umowie dotyczącej zainteresowanych stron.


6

W czym jeszcze powinna pomóc fachowa agencja nieruchomości?

Dobrze prosperujące biuro pośrednictwa nieruchomości z fachowo przygotowanymi pracownikami będzie nie tylko uczestniczyło w selekcji interesujących ofert, ale również wesprze Cię podczas przygotowywania umowy przedwstępnej zakupu oraz wyjaśni trudną, techniczną terminologię budowlaną i przygotuje wniosek o otrzymanie kredytu hipotecznego.Co ważne – zadaniem biura jest podjęcie słusznej decyzji o zakupie nieruchomości. Jeśli zatem pracownik biura zamiast korzyści dla kupującego będzie rozważał wyłącznie chęć sprzedania określonej nieruchomości, to w rezultacie podjęcia złej decyzji zakupowej będziesz mógł starać się o odszkodowanie.Pamiętaj, że pośrednik nieruchomości powinien podpisać z Tobą pisemną umowę pośrednictwa (zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami). Na takiej umowie należy umieścić numer licencji pośrednika oraz oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody wyrządzone podczas obrotu nieruchomościami.Kiedy kupić mieszkanie bez pośredników? Jeśli decydujesz się na nieruchomość z polecenia, gdy dobrze znasz rynek mieszkań i sam potrafisz ocenić wiarygodność inwestycji. Aby wyczerpać temat kupna mieszkania polecamy także ten artykuł: https://www.ingbank.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/navidom-radzi/bezpieczne-kupno-mieszkania.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.05.2017

Komentarze