Jak sprawić, by jeszcze zimą gałęzie drzew i krzewów owocowych lub ozdobnych obsypały się kwiatami?

"Zmuszenie" do kwitnienia gałązek obciętych z drzew i krzewów owocowych lub ozdobnych i przyniesionych do domu wcale nie jest trudne. Najlepszy czas na takie eksperymenty to przedwiośnie.

  • Wazon, nawóz do kwiatów, obcięte gałązki drzew i krzewów.
1

Obetnij kilka gałązek z drzewa lub krzewu kwitnącego wczesną wiosną. Mogą to być gałązki roślin owocowych lub ozdobnych (np. forsycja, migdałek, pigwowiec). Wybierz takie, na których widać wiele, niekoniecznie mocno nabrzmiałych pączków.


2

Zaraz po przyniesieniu gałązek do domu wstaw je do wazonu z wodą. Uwaga! Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub niższą. By gałązki szybciej pobudzić do kwitnienia, do wody dodaj ciut nawozu do roślin kwitnących.


3

Umieść wazon w pokoju, w pięknie nasłonecznionym miejscu (lub przynajmniej z bardzo dobrym dostępem do światła - bo przecież na przedwiośniu bywa u nas ponuro). Wymieniaj wodę co 2 dzień (pamiętaj o dodatku nawozu!) i czekaj. Po ok. tygodniu, maksimum dwóch gałązki obsypią się kwieciem.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie umieszczaj w wazonie gałązek z kilku gatunków - rośliny wydzielają różne związki, które mogą hamować rozwój kwiatów innego gatunku.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.03.2010

Komentarze