Jak skutecznie zabezpieczyć ściany przed zniszczeniem przez pupila?

Tynkowanie i malowanie jednej i tej samej ściany w domu czy w mieszkaniu średnio pięć razy w roku to nie najlepszy sposób na jej zabezpieczenie przed destruktywnym wpływem brudu z sierści czworonożnego pupila lub też jego ostrych pazurów. Wszystkie czworonogi uwielbiają ocierać się o ściany albo podpierać się o nie (podczas snu czy wyczekiwania na siedząco), lub też przeciągać się, opierając pazury o tynk. Efekty widać już po pierwszym tego typu zachowaniu.

  • Tapeta winylowa lub fototapeta, okleina polimerowa, okładzina kamienna, płytki klinkierowe lub gresowe, glazura, zaprawa klejąca do płytek lub klinkieru.
1

Jeśli brudzi futrem

Jeśli brudzi futrem

Najlepszym i najtrwalszym zabezpieczeniem ściany przed takimi zabrudzeniami jest przyklejenie w newralgiczne miejsca gładkich, polerowanych kafelek. Wbrew pozorom kafelki nie muszą być ciemne. Idealnie spisują się tu wszelkie melanże lub marmurki. Grunt, by powierzchnia była wypolerowana i śliska - kiedy się zabrudzi, wystarczy tylko przetrzeć ją wilgotną szmatką i jest czysto.
Jeśli lubisz często zmieniać wystrój pomieszczeń, nałóż na ścianę dobrej jakości gładką fototapetę lub okleinę ścienną albo też tapetę tradycyjną (najlepiej winylową), ale nadającą się do mycia. Dwie pierwsze możesz wymieniać tak często, jak zechcesz; tapetę winylową wyszorujesz szczotką i mydlinami.


2

Jeśli drapie pazurami

Jeśli drapie pazurami

W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się solidnie szkliwiony gres lub klinkier. Może być jasny, jednak najważniejsze jest, aby jego powierzchnia była gładka. Powierzchnię klinkieru po nałożeniu koniecznie zaimpregnuj specjalnym płynem.
Zwykłe płytki polerowane nie nadają się do zabezpieczenia ściany, ponieważ na ich powierzchni raczej szybciej niż później pojawią się rysy z zadrapań.
Jeśli zwierzak tylko drapie, ale nie brudzi, można zaryzykować i położyć na ścianę okładzinę z jasnego, ale twardego kamienia naturalnego (nie marmurową!). Najlepszy będzie granit.


3

Jeśli i drapie, i brudzi

Jeśli i drapie, i brudzi

Ściany w takim wypadku najlepiej zabezpieczyć przez nałożenie na nie płytek ze szkliwionego gresu lub klinkieru. Jeśli zwierzak mocno brudzi futrem, lepiej zrezygnować z jasnych okładzin klinkierowych, bo trudno je doszorować - nawet jeśli ich powierzchnia była pokryta płynem impregnującym. Gres może być jasny – można go szybko umyć wodą i płynem czyszczącym.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.09.2013

Komentarze