Jak skalkulować koszty – wynająć czy kupić mieszkanie?

Z naszych doświadczeń wynika, że zdecydowanie bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż je wynajmować – nawet jeśli miesięczny koszt zakupu (rata kredytu) jest nawet nieco większy od kosztu wynajmu.

1

Kupując nieruchomość, „płaci się za swoje”. Natomiast wynajem to pieniądze (i to czasami wcale niemałe) oddane właścicielowi mieszkania. Zawsze zaznaczamy, że zdarza się wiele sytuacji, gdy to właśnie rata kredytu jest niższa niż kwota najmu, zwłaszcza jeśli kredytobiorca ma szansę na skorzystanie z programu „Rodzina na swoim”, czyli z preferencyjnych warunków kredytowania w złotych bądź kredytu walutowego.


2

Zakup mieszkania jest inwestycją. Mieszkanie zawsze można wynająć, a z dochodu uzyskanego w taki sposób spłacać raty kredytu. Kiedy kredyt zostanie spłacony i sprzedamy mieszkanie – mamy czysty zysk.


3

Wynajmem mieszkań najczęściej interesują się studenci, a o wiele bardziej opłaca się zdecydować na zakup większego mieszkania np. trzypokojowego i wolne pokoje wynajmować innym studentom. Niepodważalnym atutem takiej sytuacji jest to, że stajemy się właścicielami mieszkania.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zakup mieszkania jest inwestycją. Kiedy kredyt zostanie spłacony i sprzedamy mieszkanie – mamy czysty zysk.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.10.2010

Komentarze