Jak samemu zbudować niedrogi, wodny kolektor słoneczny?

Wodny kolektor słoneczny to urządzenie służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W Polsce są coraz popularniejsze, mimo dość wysokich cen. Tymczasem korzystając z materiałów z odzysku, można taki kolektor zbudować własnoręcznie za nieduże pieniądze.

  • jednoszybowe okno z demontażu,
  • blacha aluminiowa grubości 0,5 mm,
  • rurki miedziane do instalacji wodnych,
  • drewno,
  • wełna mineralna,
  • materiały montażowe (silikon, wkręty)
1

Wykonaj wymiennik ciepła

Wykonaj wymiennik ciepła Trzeba szczelnie zalutować połączenia rurek miedzianych. Następnie przeprowadzić test szczelności przez wpuszczenie wody do rurek.

Wymiennik ciepła takiego kolektora to ułożone równolegle (w układ "harfy") i polutowane rurki miedziane.
Dopasuj rozmiar wymiennika ciepła do wielkości szyby w oknie tak, by odległość między kolejnymi rurkami nie przekraczała 20 cm.
W celu lutowania, rurki i trójniki oczyść szczotką drucianą, posmaruj topnikiem, zmontuj w całość a następnie po podgrzaniu lutuj cyną.


2

Wykonaj absorber kolektora

Wykonaj absorber kolektora Silikon pełni zadanie przewodnika ciepła. Jeżeli znajdzie się powietrze (izolator) między aluminiowym wymiennikiem ciepła, a rurką to kolektor będzie mniej wydajny.

W kawałkach blachy aluminiowej wytłocz rowek, w którym zostaną umieszczone rurki wymiennika ciepła. Następnie mocuj blachę do rurek. W rowku umieść niewielką ilość silikonu odpornego na wysokie temperatury, aby nie było między blachą a rurkami odstępu, a jednocześnie aby aluminium i miedź nie miały ze sobą kontaktu.


3

Mocowanie absorbera

Mocowanie absorbera Mocowanie na wkręty jest tańsze niż nitowanie.

Najprościej jest ułożyć na cienkiej płycie OSB warstwę płaskiej blachy, na niej absorber, a następnie od góry układać przetłoczone kawałki blachy. Blachę do OSB mocujemy wkrętami lub gwoździami.


4

Odtłuść i pomaluj absorber

Odtłuść i pomaluj absorber Czarna matowa farba spowoduje że aluminiowa blacha zamiast odbijać promienie słoneczne będzie pochłaniać więcej ciepła.

Na kolor czarny, cienką warstwą lakieru. Pomaluj również wystające fragmenty rurek.


5

Wykonaj przyłącza do instalacji wodnej

W zależności od tego, jak planujesz podłączyć kolektor do domowej instalacji wodnej, wykonaj odpowiednie przyłącza do instalacji wodnej. Zapewne będą to mosiężne gwintowane końcówki.


6

Wykonaj obudowę

Wykonaj obudowę Wełna mineralna zatrzyma ciepło, szczególnie w zimowe słoneczne dni.

Z drewna wykonaj skrzynkę na obudowę kolektora. Jej wysokość powinna być na tyle duża, by zmieścić w niej co najmniej 5 cm wełny mineralnej.
Styropian jako materiał izolacyjny się nie nadaje ze względu na brak odporności na wysokie temperatury.


7

Ciesz się ciepłą wodą z kolektora. :)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.09.2013

Komentarze

Ciekawy temat