Jak samemu zbudować niedrogi, wodny kolektor słoneczny?
Wodny kolektor słoneczny to urządzenie służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W Polsce są coraz popularniejsze, mimo dość wysokich cen. Tymczasem korzystając z materiałów z odzysku, można taki kolektor zbudować własnoręcznie za nieduże pieniądze.
- • jednoszybowe okno z demontażu,
- • blacha aluminiowa grubości 0,5 mm,
- • rurki miedziane do instalacji wodnych,
- • drewno,
- • wełna mineralna,
- • materiały montażowe (silikon, wkręty)
Wykonaj wymiennik ciepła
Wymiennik ciepła takiego kolektora to ułożone równolegle (w układ "harfy") i polutowane rurki miedziane.
Dopasuj rozmiar wymiennika ciepła do wielkości szyby w oknie tak, by odległość między kolejnymi rurkami nie przekraczała 20 cm.
W celu lutowania, rurki i trójniki oczyść szczotką drucianą, posmaruj topnikiem, zmontuj w całość a następnie po podgrzaniu lutuj cyną.
Wykonaj absorber kolektora
W kawałkach blachy aluminiowej wytłocz rowek, w którym zostaną umieszczone rurki wymiennika ciepła. Następnie mocuj blachę do rurek. W rowku umieść niewielką ilość silikonu odpornego na wysokie temperatury, aby nie było między blachą a rurkami odstępu, a jednocześnie aby aluminium i miedź nie miały ze sobą kontaktu.
Mocowanie absorbera
Najprościej jest ułożyć na cienkiej płycie OSB warstwę płaskiej blachy, na niej absorber, a następnie od góry układać przetłoczone kawałki blachy. Blachę do OSB mocujemy wkrętami lub gwoździami.
Odtłuść i pomaluj absorber
Na kolor czarny, cienką warstwą lakieru. Pomaluj również wystające fragmenty rurek.
Wykonaj przyłącza do instalacji wodnej
W zależności od tego, jak planujesz podłączyć kolektor do domowej instalacji wodnej, wykonaj odpowiednie przyłącza do instalacji wodnej. Zapewne będą to mosiężne gwintowane końcówki.
Wykonaj obudowę
Z drewna wykonaj skrzynkę na obudowę kolektora. Jej wysokość powinna być na tyle duża, by zmieścić w niej co najmniej 5 cm wełny mineralnej.
Styropian jako materiał izolacyjny się nie nadaje ze względu na brak odporności na wysokie temperatury.
Ciesz się ciepłą wodą z kolektora. :)
Dodaj komentarz