Jak rozpocząć budowę domu?

W życiu człowieka przychodzi taki moment, kiedy marzy o własnym kącie. Oczyma wyobraźni widzimy wspaniały dom, urządzamy każde jego pomieszczenie i tworzymy przytulny kąt. Tymczasem okazuje się, że od tych marzeń do realizacji wiedzie długa i kręta droga. Napędzani marzeniami zderzamy się z wysokimi cenami, formalnościami i brakiem wiedzy w tej dziedzinie.

1

Zanim rozpocznie się budowę domu, należy koniecznie wiedzieć, jakie trzeba przygotować dokumenty.
Na samym początku trzeba udać się do urzędu miasta lub gminy i złożyć wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z planu przestrzennego miasta czy gminy.


2

Następnie zwrócić się do geodety, aby sporządził mapkę sytuacyjno-wysokościową przeznaczoną do celów projektowych.


3

Teraz czas na wybranie projektu domu. Możesz go zamówić z katalogów lub zamówić indywidualny projekt u architekta z uprawnieniami. Po wykonaniu przez architekta projektu i adaptacji cała dokumentacja staje się projektem budowlanym.


4

Z tymi wszystkimi dokumentami trzeba udać się do starostwa powiatowego - do wydziału architektury i budownictwa, żeby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Trwa to w terminie do 65 dni.
Na budowie należy umieścić tablicę z danymi inwestora, wykonawcy i kierownika budowy. Za brak tablicy grozi mandat!


5

Kiedy już posiadasz pozwolenie na budowę, musisz powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych. Do tego trzeba dołączyć oświadczenie kierownika o przyjęciu przez niego obowiązków.
Nie zapomnij o dzienniku budowy, jest on wydawany odpłatnie przez właściwy organ. Następnie trzeba udać się do uprawnionego geodety, który wytyczy budynek na działce.


6

Po załatwieniu tych wszystkich dokumentów możesz zatrudniać ekipę budowlaną, która wg projektu postawi Ci wymarzony dom. Powodzenia!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.11.2010

Komentarze

Ja marzę, żeby mieć własny domek z ogrodzeniem, ogródkiem i dużym placem, żeby dzieci miały gdzie się bawić.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-21 21:56:58

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:08:12