Jak radzić sobie z limitami w programie MdM?

Limity obowiązujące w programach dofinansowania do zakupu mieszkania najpierw w „Rodzinie na Swoim”, a obecnie w „Mieszkaniu dla Młodych”, ograniczają zakres mieszkań, na jakie można otrzymać dotację. Są jednak sposoby na to, aby radzić sobie z limitami określonymi na mocy rządowych ustaw.

1

Nie tylko dla mieszkań

Nie tylko dla mieszkań http://static.freepik.com/darmowe-zdjecie/budynek-mieszkalny_21104476.jpg

Jednym z warunków uzyskania dotacji z programu „Mieszkanie dla Młodych” jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Można też otrzymać pewne dofinansowanie na budowę domu systemem gospodarczym. Takie warunki wbrew pozorom nie wykluczają możliwości otrzymania od 10 do 20% dotacji na dom, bez jego budowy. Ustawa mówi, że pomoc z budżetu państwa zostanie udzielona, jeśli beneficjent programu kupi od osoby prowadzącej działalność gospodarczą lokal mieszkalny, nie większy niż 75 mkw powierzchni użytkowej, w takim domu, w którym są co najmniej dwa takie lokale. Można więc bez przekraczania limitu powierzchni lokalu mieszkalnego, uzyskać dotację na zakup domu w zabudowie szeregowej lub nawet wolnostojącej, jeśli wyodrębniono w nim dwa niezależne mieszkania.
Limit 75 mkw powierzchni użytkowej mieszkania może nie zostać przekroczony, nawet przy 100 metrowym apartamencie, jeśli nadprogramowe 25 mkw zostanie przeznaczone np. na pomieszczenie gospodarcze.


2

Limity cenowe

Limity cenowe http://static.freepik.com/darmowe-zdjecie/kalkulator-v_253621.jpg

Jednym z ograniczeń programu „Mieszkanie dla Młodych” jest maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania, na które można uzyskać dofinansowanie. Limity cen uzależnione są od wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia obowiązującego na danym terenie. W Warszawie będzie to maksymalnie 5 864,65 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania, a np. we Wrocławiu - 4 774,00 zł. Czy jednak developer sprzedający w Warszawie mieszkanie z ceną 6 tys. zł za mkw nie będzie mógł je sprzedać tak, aby jego klienci skorzystali z dopłat „Mieszkanie dla Młodych”? Będzie mógł, jeśli cenę mieszkania dostosuje do wymogów programu. Nie oznacza to, że mniej zarobi na swojej nieruchomości, ale np. sztucznie podniesie przy tym cenę zakupu obligatoryjnego miejsca postojowego w nieruchomości.
Jak widać, nawet przy obowiązujących limitach cenowych i powierzchniowych dla mieszkań mogących uczestniczyć w programie „Mieszkanie dla Młodych” można wypracować rozwiązania, które pomogą otrzymać dotację dla beneficjentów.


Przeczytaj teraz:

Galeria

http://static.freepik.com/darmowe-zdjecie/klucze_268750.jpg http://static.freepik.com/darmowe-zdjecie/klucze_268750.jpg

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.01.2014

Komentarze