Jak przykleić fototapetę?

Wybieramy swój ulubiony wzór fototapety. Możemy zakupić w sklepie stacjonarnym lub w wygodniejszej formie w sklepie internetowym. Przyklejenie fototapety przy małych rozmiarach nie sprawi większego problemu. Pojawia się on w momencie, gdy fototapeta jest ogromnych wymiarów. Producenci ułatwiają klientom i przekazują instrukcje, dzielą na wygodne części oraz instruują, jak przykleić fototapetę. Jednak, gdy mamy obawy, co do prawidłowego jej przyklejenia, należy zwrócić się o pomoc do specjalistów w tym temacie. Aby przykleić fototapetę dokładnie należy stosować się do wskazówek zawartych od producenta oraz poniższych porad.

  • Wiadro, woda, szmatka, pędzel, poziomica, osoba do pomocy.
1

Rodzaje fototapet.
W ofertach sklepowych dostępne są najczęściej i chętnie kupowane fototapety foliowe (samoprzylepne), lateksowe (na bazie lateksu, bardziej wytrzymały materiał) i winylowe (flizelina z winylem). W zależności od rodzaju zakupionej fototapety, musimy pamiętać o technice ich klejenia. Każda z nich zróżnicowana jest pod względem ceny, ścieralności oraz sposobem przyklejenia do ściany lub innego miejsca.


2

Przygotowanie ściany na fototapetę.
Ściana, na której ma być przyklejona fototapeta musi być przede wszystkim sucha, gładka,, jeżeli są na niej nierówności lub jest popękana, będzie wszystko odbijać się i fototapeta straci na swoim uroku. Najlepiej położyć warstwę gładzi, następnie wyrównać ścianę. Klej stosujemy taki, jak do tapet z papieru. Ścianę dobrze jest pomalować tym klejem do wyschnięcia i przygotować, jako grunt. Wzory i motywy fototapet oraz ich wykorzystanie szczegółowo zostały opisane: Jak wykorzystać w aranżacji fototapetę?


3

Szkic punktowy przyklejenia fototapety.
Dla perfekcyjnego przyklejenia fototapety, która jest dużych rozmiarów najlepiej narysować lub zaznaczyć punkty lub linie, wzdłuż, których fototapeta zostanie przyklejona. Do tego będzie potrzebna długa linijka lub coś, co pozwoli nam wyznaczyć pożądaną linię. Można użyć też poziomicy dla równego wyznaczenia linii.


4
http://www.flickr.com/photos/calliope/5117048169/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/calliope/5117048169/sizes/m/in/photostream/

Sposób klejenia fototapety.
Aby przykleić równo fototapetę będzie potrzebna druga osoba, która pomoże. Producent fototapet zaleca, aby przyklejać od górnej części, przesuwając się powoli do dołu, jednak każdy sam o tym powinien zadecydować. Przyklejając fototapetę należy zwrócić uwagę, czy nie jest zbyt mocno naciągnięta, ponieważ wzór zniekształci się i mogą powstać zagięcia, które niechlujnie będą wyglądać. Smarujemy fototapetę klejem po całej powierzchni i musimy odczekać taki czas, jaki wskazany jest w instrukcji producenta i ściśle go przestrzegać, ponieważ różny stopień namakania fototapety spowoduje, że elementy mogą do siebie nie pasować. Nie wolno składać posmarowanej klejem fototapety na pół, co charakterystyczne jest przy przyklejaniu tradycyjnej tapety. Schnięcie powinno odbywać się przy zamkniętych oknach, a w pokoju temperatura nie mniejsza niż 20°C.


5

Zachęcam do zapoznania się z innymi moim artykułem na temat fototapet: http://www.zaradni.pl/porada/10916,jak_wykorzystac_fototapete_w_aranzacji


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Należy przestrzegać czasu podanego przez producenta we wskazówkach.

  • Jak wykorzystać w aranżacji fototapetę? wzory i przykłady wykorzystania fototapety.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.02.2013

Komentarze

Wskazówki pomogą mi przykleić prawidłowo fototapetę. Chyba skuszę się na nią jednak.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-08 22:37:55

ciekawie opisane

Ostatnio zmieniony: 2013-04-08 12:00:25

Takie wskazówki są potrzebne, żeby wiedzieć, jak nie zniszczyć fototapety.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 22:58:32

Wyczerpująca na temat wypowiedz:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 23:24:06

Tu podpowiedzi, jak dobrze zabrać się do fototapety.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 11:55:48

jasno napisane

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 06:36:24

Tu musi być zachowana precyzja i dokładność położenia fototapety, bo inaczej nie osiągniemy zamierzonego efektu. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 15:15:41

super porady

Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 16:04:48