Jak przygotować dobry kosztorys do dokumentacji kredytowej na budowę/remont domu?

Nie musisz być specjalistą, by przygotować kosztorys. Ale musisz wiedzieć: - że to na podstawie kosztorysu, który przedstawisz instytucji udzielającej kredytu będziesz rozliczany z wydatków i postępu inwestycji; nie pisz zatem w kosztorysie bzdur, bo obróci się to przeciw Tobie; - nie jesteś w stanie zrobić kosztorysu IDEALNEGO (żaden specjalista tego nie zrobi, bo żyjemy w realiach dynamicznie zmieniającego się rynku), pamiętaj więc, by wziąć na to poprawkę.

  • Kalkulator, porównanie cen, znajomość rynku i cen oraz wiedza na temat materiałów i honorariów dla wykonawców.
1

Jeśli kompletnie nie znasz się na tym, ile, co może kosztować i nie masz czasu lub chęci, by temat sobie przybliżyć - zleć wykonanie kosztorysu fachowcowi. To może być architekt, kierownik budowy lub doświadczony budowlaniec. Lepiej zapłacić za taką analizę, niż potem rwać włosy z głowy nad efektem własnej niewiedzy.


2

Jeśli decydujesz się na samodzielne sporządzenie kosztorysu, poświęć czas i energię, by poznać ceny produktów oraz robocizny. W wielu składach budowlanych lub dużych sklepach istnieje możliwość skorzystania z pomocy fachowca, który - jeśli nie pomoże w przygotowaniu kosztorysu - to na pewno podpowie, ile, co kosztuje.


3

Kosztorys sporządzaj ZAWSZE z założeniem wartości szacowanych plus 30%. Wtedy masz pewność, że Twoje szacunki są na bezpiecznym poziomie. Wpisywanie do kosztorysu kwot minimalnych jest więcej niż ryzykowne.


4

Jeśli planujesz np. budowę domu i będziesz zatrudniać wykonawców, musisz kosztorys sporządzać w oparciu o szacunki zawierające koszty materiałów i robocizny. Inaczej braknie Ci po prostu pieniędzy na wykonawców.


5

Nie zapominaj, że to, co wpiszesz w kosztorysie będzie bazą dla analityka oceniającego twoje gospodarowanie pieniędzmi z kredytu. Dlatego lepiej, żeby Ci z danej transzy zostało pieniędzy, niż żeby zabrakło na wykonanie np. jednego etapu robót.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie sporządzaj kosztorysu na wyrost i bez podstawowej przynajmniej wiedzy na temat cen.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.02.2010

Komentarze