Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

Kwiaty przesadzamy wczesną wiosną, ale nie wszystkie, tylko te które tego wymagają. Należy przesadzić naszego kwiatka, jeżeli roślina się rozrosła i w starej doniczce się przewraca, korzenie wychodzą na wierzch lub przez otwory donicy. Gdy po podlaniu cała woda natychmiast wypływa na podstawkę jest to znak, że korzenie zajęły już całą donicę. Jeżeli gleba w doniczce jest zbita i przypomina skorupę, wytwarza się na niej brzydki, szarozielony osad. Jeżeli roślina żółknie i gubi liście.

  • doniczki różnej wielkości. ziemia do kwiatów, nawozy, rękawice
1

Przesadzanie rośliny do większej doniczki jest proste, o ile przestrzegamy kilku podstawowych zasad dotyczących podłoża i drenażu. Uważajmy, żeby nie przesadzić rośliny do zbyt dużego pojemnika- nie jest to ani praktyczne ani estetyczne.


2

Większość roślin dobrze się rozwija w podłożu uniwersalnym (nie wolno używać ziemi ogrodowej), ale pamiętajmy, że są takie które wymagają specjalnego podłoża np. kaktusy piaszczystego, kamelie kwaśnego, a storczyki mało żyznego podłoża o luźnej strukturze.


3

Przesadzanie roślin przedłuża im życie i pobudza do rozwoju. Bierzemy doniczkę o 2-3 cm szerszą niż poprzednia. Pamiętajmy aby doniczka miała otwór w dnie. Na spód sypiemy 2-3 cm potłuczonych doniczek, co zapewnia dobry drenaż i zapobiega zalaniu korzeni wodą.


4

Kładziemy warstwę podłoża na dnie doniczki, tak by wierzch bryły korzeniowej znalazł się 2-3 cm poniżej górnej krawędzi pojemnika. Ułatwi to nam podlewanie.


5

Sypiemy podłoże wokół rośliny, delikatnie je ugniatamy. Nie ubijamy mocno, gdyż zakłóca to drenaż i pozbawia podłoże zawartego w nim powietrza. Powierzchnię ziemi przykrywamy warstwa ściółki ( mogą to być drobne kamyczki), która zmniejszy parowanie.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Podłoże uniwersalne zawiera ograniczoną ilość soli mineralnych, które szybko ulegają wyczerpaniu, dlatego przesadzanie stanowi doskonałą okazję do użyźnienia. Nawozy mogą mieć różną postać np, granulek, które łatwo wymieszamy z ziemią podczas przesadzania..

  • Niektóre rośliny są zbyt duże i ciężkie, by dało się je całkowicie przesadzić, wtedy każdej wiosny wymieniamy górną warstwę podłoża na świeżą.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.01.2012

Komentarze

przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-01-28 09:31:04

moje kwiatki zazwyczaj nie przeżywają przesadzania

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 13:31:21