Jak prawidłowo segregować śmieci?

Odkąd weszła w życie nowa ustawa dotycząca śmieci coraz więcej problemów sprawia prawidłowa segregacja. Czasami ogromnym problemem jest dopasowanie odpadu do odpowiedniego pojemnika. Jak sobie z tym poradzić? Zaprezentuję podstawowe podziały odpadów.

1

SZKŁO

SZKŁO http://www.eko-sztuka-pakowania.pl/szklo/obrazki/butelki_i_sloiki_2.jpg

Przed wyrzuceniem usuńmy etykiety! Szkło nie powinno być bardzo brudne! Do pojemnika na odpady szklane oczywiście wrzucamy to co szklane, czyli: butelki po napojach i sokach, słoiki ( bez zakrętek!), potłuczone lub stare szklanki również się nadadzą.
Należy pamiętać by do tego pojemnika nie wrzucić czegoś, co może być toksyczne i szkodliwe jak np. termometry rtęciowe, ekrany telewizorów, szyby samochodowe (posiadają budowę wymagającą odmiennej metody recyklingu), świetlówki, znicze, szklane pojemniki po lekach, lustra, okna.


2

PAPIER

PAPIER http://www.nfos.com.pl/rcee%20-%20papier2.jpg

Papier nie może być tłusty. Usunięte muszą być wszystkie "nie papierowe elementy" czyli: jedzenie, plastik, zszywki itp. Do pojemnika na papier wrzucamy : stare gazety i czasopisma, zużyty papier do drukarki, kartonowe pudełka, ścinki, książki - tylko jeżeli nie posiadają twardej okładki (można oderwać taką okładkę i wrzucić samo "wnętrze" książki), torebki papierowe po zakupach.
Segregujmy uważnie by nie wrzucić do tego pojemnika: podpasek oraz pieluch i innych artykułów higienicznych jak np. waciki; kartonów po sokach typu - tetrapak (zawierają plastik oraz aluminium); innych rodzajów papieru - termiczny, faksowy, paragony, papier woskowy (błyszczący papier, sztywny, charakterystyczny w dotyku, stosowany w produkcji droższych rodzajów ulotek)


3

PLASTIK

PLASTIK http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/Recykling_-_Polska.jpg

Pamiętajmy by wyrzucać czyste opakowania nie zawierające w sobie resztek po jedzeniu, oleju, etykietek. Miejsca pozwala zaoszczędzić zgniatanie butelek. Do tego pojemnika wrzucajmy śmiało: plastikowe butelki, zakrętki, torebki foliowe, puste plastikowe opakowania po kosmetykach oraz chemii domowej, opakowania (czyste) po jogurtach, serkach i innych artykułach spożywczych.
Nie wolno wrzucić: styropianu, plastikowych zabawek, sprzętu AGD (oddaje się go do sklepu lub miejsca skupu/zbiórki), pojemników z zawartością lub w których przechowywane są lub były trujące substancje- medyczne chemikalia, farby, oleje samochodowe, płyny chłodnicze.


4

ODPADY BIO

ODPADY BIO http://biocity.pl/sites/default/files/shutterstock_81486091.jpg

Odpady BIO są to odpady organiczne. Odpady najmniej szkodliwe dla środowiska, ponieważ ulegają szybkiemu rozkładowi i nie muszą być poddawane specjalistycznym zabiegom. Do takiego pojemnika z oznaczeniem BIO wrzucamy: żywność - zarówno przeterminowaną jak i resztki obiadowe ( za wyjątkiem mięs ); niejadalne części pokarmu - skorupki; fusy po kawie i herbacie, trociny, gałęzie, skoszoną trawę a nawet taki rzeczy jak ręczniki papierowe, chusteczki i popiół drzewny.
Nie wrzucamy tutaj: resztek grejfrutów - bakterie rozkładające odpady nie rozwijają się; papierosów; kociego żwirku; odpadów papierowych, plastikowych lub szklanych.


5

A RESZTA?

Pozostałe odpady wymagają oddania w specjalne miejsca zbiórki. Nie działający sprzęt elektroniczny jest zbieramy w niektórych sklepach. Często w salonach telefonicznych są kartony przeznaczone do wrzucania starych ładowarek, telefonów komórkowych, aparatów. Powszechnie spotykane są pojemniki do zbierania baterii. Jeżeli nadal z jakimś odpadem jest problem warto skontaktować się ze specjalistyczną firmą działającą blisko Twojego miejsca zamieszkania lub odwiedzenie punktu segregacji odpadów. Dla osób mieszkających w Warszawie i okolicach miejscem takim jest Ekostacja ( http://stenaekostacja.pl/ )


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.07.2013

Komentarze

http://sklep.andrewex.com.pl/obudowy-kosza tutaj są ciekawe sposoby na ukrycie koszy cz też same kosze idealne do segregowania. Przyznam że te śmietniki które mi dali są strasznie szpetne i straszą i chyba na wiosnę kupię taki drewniany kosz. Zawsze to inaczej i jakoś estetyczniej wygląda:)