Jak prawidłowo segregować śmieci?
Odkąd weszła w życie nowa ustawa dotycząca śmieci coraz więcej problemów sprawia prawidłowa segregacja. Czasami ogromnym problemem jest dopasowanie odpadu do odpowiedniego pojemnika. Jak sobie z tym poradzić? Zaprezentuję podstawowe podziały odpadów.
SZKŁO
Przed wyrzuceniem usuńmy etykiety! Szkło nie powinno być bardzo brudne! Do pojemnika na odpady szklane oczywiście wrzucamy to co szklane, czyli: butelki po napojach i sokach, słoiki ( bez zakrętek!), potłuczone lub stare szklanki również się nadadzą.
Należy pamiętać by do tego pojemnika nie wrzucić czegoś, co może być toksyczne i szkodliwe jak np. termometry rtęciowe, ekrany telewizorów, szyby samochodowe (posiadają budowę wymagającą odmiennej metody recyklingu), świetlówki, znicze, szklane pojemniki po lekach, lustra, okna.
PAPIER
Papier nie może być tłusty. Usunięte muszą być wszystkie "nie papierowe elementy" czyli: jedzenie, plastik, zszywki itp. Do pojemnika na papier wrzucamy : stare gazety i czasopisma, zużyty papier do drukarki, kartonowe pudełka, ścinki, książki - tylko jeżeli nie posiadają twardej okładki (można oderwać taką okładkę i wrzucić samo "wnętrze" książki), torebki papierowe po zakupach.
Segregujmy uważnie by nie wrzucić do tego pojemnika: podpasek oraz pieluch i innych artykułów higienicznych jak np. waciki; kartonów po sokach typu - tetrapak (zawierają plastik oraz aluminium); innych rodzajów papieru - termiczny, faksowy, paragony, papier woskowy (błyszczący papier, sztywny, charakterystyczny w dotyku, stosowany w produkcji droższych rodzajów ulotek)
PLASTIK
Pamiętajmy by wyrzucać czyste opakowania nie zawierające w sobie resztek po jedzeniu, oleju, etykietek. Miejsca pozwala zaoszczędzić zgniatanie butelek. Do tego pojemnika wrzucajmy śmiało: plastikowe butelki, zakrętki, torebki foliowe, puste plastikowe opakowania po kosmetykach oraz chemii domowej, opakowania (czyste) po jogurtach, serkach i innych artykułach spożywczych.
Nie wolno wrzucić: styropianu, plastikowych zabawek, sprzętu AGD (oddaje się go do sklepu lub miejsca skupu/zbiórki), pojemników z zawartością lub w których przechowywane są lub były trujące substancje- medyczne chemikalia, farby, oleje samochodowe, płyny chłodnicze.
ODPADY BIO
Odpady BIO są to odpady organiczne. Odpady najmniej szkodliwe dla środowiska, ponieważ ulegają szybkiemu rozkładowi i nie muszą być poddawane specjalistycznym zabiegom. Do takiego pojemnika z oznaczeniem BIO wrzucamy: żywność - zarówno przeterminowaną jak i resztki obiadowe ( za wyjątkiem mięs ); niejadalne części pokarmu - skorupki; fusy po kawie i herbacie, trociny, gałęzie, skoszoną trawę a nawet taki rzeczy jak ręczniki papierowe, chusteczki i popiół drzewny.
Nie wrzucamy tutaj: resztek grejfrutów - bakterie rozkładające odpady nie rozwijają się; papierosów; kociego żwirku; odpadów papierowych, plastikowych lub szklanych.
A RESZTA?
Pozostałe odpady wymagają oddania w specjalne miejsca zbiórki. Nie działający sprzęt elektroniczny jest zbieramy w niektórych sklepach. Często w salonach telefonicznych są kartony przeznaczone do wrzucania starych ładowarek, telefonów komórkowych, aparatów. Powszechnie spotykane są pojemniki do zbierania baterii. Jeżeli nadal z jakimś odpadem jest problem warto skontaktować się ze specjalistyczną firmą działającą blisko Twojego miejsca zamieszkania lub odwiedzenie punktu segregacji odpadów. Dla osób mieszkających w Warszawie i okolicach miejscem takim jest Ekostacja ( http://stenaekostacja.pl/ )
Dodaj komentarz