Jak pozbyć się wilgoci i pleśni z domu?

Jeżeli twoje okna są często zaparowane, a na ścianach widać ciemne smugi, oznacza to, że masz problem z wilgotnością w budynku. Grozi to poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dzięki kilku prostym krokom skutecznie pozbędziesz się wilgoci.

  • wiertarka + wiertła
  • wyżynarka
  • nozyk do tapet
  • Kratki i wywietrzniki
1

Odnajdź wszystkie podłączone kominy wentylacyjne. Najważniejsze z nich to łazienkowy, kuchenny i ten w kotłowni. Przy pomocy zapalonej zapałki lub wilgotnej dłoni sprawdź, czy wciągają powietrze. Jeżeli któryś z nich nie działa prawidłowo należy go udrożnić. Można to zrobić specjalnym ciężarkiem ze szczotką (do kupienia na składach budowlanych i sklepach żelaznych) lub wezwać kominiarza.


2

Jeżeli mamy już drożne przewody kominowe, kolejnym krokiem jest założenie w nich nowych kratek. Koniecznie z regulacją przepływu powietrza. Najtańsze kosztują już od 10 złotych.


3

Po zamontowaniu kratek powietrze jest już wyciągane na zewnątrz. Teraz musimy spowodować dopływ świeżego poprzez infiltrację. W tym celu należy stworzyć szczeliny na górze okien. Można to zrobić na trzy sposoby:
1) Wyciąć odpowiedniej wielkości szczeliny w oknie i zainstalować dedykowane wywietrzniki
2) Usunąć z górnej części skrzydła okiennego ok 20 cm uszczelki (nie wyrzucać jej)
3) Wywiercić dwa otwory nad ramą okienną o średnicy ok 1,5 cm - 2 cm


4

Następnie zadbajmy o ruch powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Pod każdym skrzydłem drzwi trzeba zrobić szczelinę ok 2 cm poprzez podcięcie go. W łazience warto założyć dodatkowo specjalną kratkę drzwiową. W skrajnych przypadkach zawilgocenia dobrym pomysłem jest demontaż drzwi kuchennych.


5

Ostatnim krokiem jest umycie ścian specjalnym środkiem grzybobójczym i pleśniobójczym, a następnie gruntowne wywietrzenie pomieszczeń, w których wykonaliśmy taką operację. Wilgoć i grzyb w 90% procentach przypadków nie wrócą do domu.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Długie przebywanie w otoczeniu zasiedlonym przez grzyby i pleśnie powoduje choroby układu oddechowego

  • Dom bez odpowiedniej wentylacji jest narażony na wydzielanie się tlenku węgla (czad) z pieca C.O.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.10.2011

Komentarze

Bardzo dobry środek na pleśń: "Savo"

Ostatnio zmieniony: 2013-01-09 19:13:32